Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 232 0

Savaşları Askerler Değil Robotlar Yapacak

Tansformers gerçek mi oluyor ?

Bu robotların bir gün savaş alanlarına ineceği belliydi. İnsan neyi icat etmedi ki öldürmek için kullanmasın ? Futuristic gelişmelerin en çok konuşulan aktörlerinden biri de şüphesiz robotlardı. Son günlerde Boston Dynamics in Atlas robotu gibi başarılı robotları görünce “bunlar bir gün bize saldırmasın ?” diye sormadan edemiyor insan. Robot savaşlarını konu alan ve izlenme rekorları alan bir film var bilirsiniz , Transformers .Filmde kendi medeniyetlerinde işleri karıştıran robotlar insanlığı ortadan kaldırıp dünyayı kendi yaşam alanları haline getirmek istiyor. Filmdeki robotları canlandırmak için milyonlarca dolar harcanarak görsel efektler kullanılıyor , filmi yapan ABD düşünüyor ve “ben bunun filmini yaptıysam gerçeğini de yaparım” diyor. Hayali kurulmuş , hatta görsel hale getirilmiş bir gerçeği fiziksel hale getirmek nisbeten kolay tabi .

Neticede bir robot geliştiriyorlar. Robotun amacı savaşmak ! Adeta Transformers’te ki gibi kollarına bağlı tam otomatik makineli tüfekler , roket atarlar vs derken adeta bir ölüm makinesi. MegaRobot olarak adlandırılan robot 430 beygirlik motor gücü ile 12 tonluk bir cüsseye sahip. Üzerinde yüzlerce hidrolik kol bulunan robot 2,5 milyon dolara malolmuş ama salalom testlerini bile geçmiş durumda. MegaBots Inc tarafından yapılan bu demir asker hedef teşkil etme konusunda başarılı değil fakat kendini vurdurmamak için ileri seviye savaş teknolojilerini barındırıyor. MK3 sınıfında olan V8 motor sahibi bu demir askeri Amerikan Robot Duellosunda boya atan silahlarla test ettiler. Gayet başarılı atışlar yapan robot belden kırılarak eğilebiliyor.

Şimdilik paletler üzerinde ilerleyen robotun belden yukarı olan kısmı için gelecekte atlas gibi bir sistem düşünülüyor. Bilim insanları ve araştırmacılar düşünüyor da biz düşünmüyor muyuz ? Elbette düşünüyoruz bir robot ki koşuyor , hopluyor , zıplıyor . Kollarında , kafasında ve müsait olan her yerinde insanları öldürmek üzere silahlar takılı ve canı yanmıyor . Duygusu olmayan bu demir yığını gerek yapay zeka , gerek yapay zeka kadar duygusuz bir grup insan tarafından kumanda ediliyor.

Birinci dünya savaşında süngüler bıçaklar ve tek atımlık tüfekler, ikinci dünya savaşında karayılan gibi peşisıra bakır yağdıran tam otomatik makineli tüfekler ve uçaklar kullanıldı. Üçüncü dünya savaşında nelerin kullanılabileceğini düşündüğümüzde “bu dünya bize küçük gelir” diyesi geliyor insanın. Bilimde , fende , mekanikte , biyolojide ve burada sıralanamayacak yüzlerce alanda başarılı olamayan milletlerin yapay , hissi ve duygusu olmayan makine ve uluslar tarafından ezilip geçileceği bugünden belli. O günün Optimus Prime’ı kimden olur bilinmez …

Hazırlıklı olmalıyız.

BOSTON DYNAMİCS ATLAS DENGELİ ZIPLAMA

Kendin ve sevdiklerin için evde kal, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Kuralına harfiyen uy. Hayat eve sığar.


#edvdekal #hayatevesıgar