Sedat Peker Telefon Sinyalleri İddiası

Son günlerde Netflix dizisi gibi izlediğimiz Sedat Peker – Türkiye Cumhuriyeti derin devleti ve iç işleri bakanı Süleyman Soylu kavgasında merak edilen bir konu var.

Sedat Peker işlenen bir dizi kanunsuz olayda orada bulunmaması gereken kişilerin olay yerinde bulunduğu, bu durumdan bahisle kanunsuzlukları bildikleri halde susarak suç işlediklerini bunu ortaya çıkarmanın en büyük ispatının ise baz istasyonu kayıtları olduğunu belirtti.

Peki gerçekten de baz istasyonu kayıtlarından kişiler belli olur mu?

Telefon şebekeleri telefon – baz istasyonu – uydu arasında iletişim kurmaktadır. Telefonunuzdan yayılan sinyal baz istasyonundan size ayrılmış bir hücre üzerinden adreslenir ve veri uyduya gönderilir. Bu durum baz istasyonunun telefonunuzun nerede olduğunu bildiği anlamına gelir.

Baz istasyonları telefonları 500 metre kare alan içinde gösterebilir. Telefonun ani kapanması veya bilerek kapatılmış olması verileri baz istasyonu ile paylaşılmaktadır. Yani siz telefonunuzu kendiniz kapatırsanız telefonundan baz istasyonuna “kapanıyorum” komutu gider. Telefonunuz ani bir şekilde kapandıysa mesela şarj bitmesi veya kırılma durumu, baz istasyonu telefonunuzdan en son sinyal aldığı yeri gösterir ama nerede olduğu konusunda kesinlik vermez.

Bu durumu denemek te mümkündür, birini aradığınızda hemen aradığınız kişiye ulaşılamıyor anonsu gelirse telefon bilerek kapatılmıştır, 5 ile 9 sn sonra anons geliyorsa telefon kendiliğinden kapanmıştır, baz istasyonu farklı istasyonlarda sinyal aradığı için anons geç okunur.

Telefon sinyalleri nasıl paylaşılır?

Telefon sinyal verisini operatörden almak öyle kolay bir iş değildir, kişisel verilerin korunması kanunu başta olmak üzere anayasal haklar verilerin saklı tutulmasını emreder. Sinyal verilerinin paylaşılması gerekliliği olaya ilişkin hukuki sürecin başlatılmasıyla birlikte başlar, devlet suç veya suçlunun korunmasına yönelik kanıt gösterilen yer verisini ilgili makama gerekçesini de belirterek sorar ve öğrenir.

Sedat Peker’in sinyal verileri üzerinden gösterdiği kanıtların doğrulanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Savcılarından herhangi birinin resen veya şikayet üzerine Sedat Peker’in iddiaları üzerine hukuki süreç başlatması gerekmektedir.

Netflix’te yer alan Narcos dizisinde Escobar’ın hükümeti tehtit eden sahnelerini andıran Sedat Peker – Türkiye Cumhuriyeti çekişmesi Türk devlet ve hukuk sisteminin acınası durumunu gözler önüne sermektedir.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*