Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 416 0

Sigara içmenin ağrı hissetme ile ilgisi olur mu ?

Ne alaka demeyin. Bilim insanları sigara içmeyenler ile sigara içen ve içmeyi bırakmış olan insanlar arasında ağrı hissetme oranlarının farklı olduğunu tespit etti.

University College London’dan araştırmacıları tarafından 220 bin denek üzerinde yapılan deneyde sigar içenler ve bırakmış kişiler içmeyenlere göre daha fazla ağrı hissediyor.

BBC Laboratuvarları tarafından 2009 ile 2013 yılları arasında düzenlenen anketlere katılmış kişileri üç grupta inceleyen bilim insanları 0 ile 100 arasındaki ağrı eşği değerlendirmesinde içenlerin ve bırakanların 1 – 2 puan daha fazla ağrı hissettiğini tespit etti.

Addictive Behaviours (Bağımlılık Yapıcı Davranışlar) adlı bilimsel dergide de yayınlanan araştırmanın katılımcılarından Dr. Olga Perski, “Elimizde çok büyük bir veri seti var. İyi bir örneklemimiz var o yüzden bulgularımıza güveniyoruz” dedi ve ekledi:”Sigarayı bırakanların da daha fazla ağrı çektiğini görüyoruz. Ama bunun klinik açıdan bir anlamı olup olmadığını söyleyemiyoruz.”

Bilim insanları şimdi bunun sebeplerini araştırıyor. Bir grup bilim insanına göre acıya verdiğimiz tepkiye müdahil olan hipotalamus-hipofiz-adrenal bez üçgeninin dengesi bozulursa insanlar daha fazla acı hissedebiliyor. Diğerlerine göre ise sigara içmek daha fazla acı hissetmenin nedeni değil sonucu.

Katılımcılardan Dr. “Persk Bu konuyu kesinlikle daha fazla incelememiz lazım” diyor ve ekliyor;Sigarayı bıraksanız bile vücudunuzdaki ağrılar ömür boyu sürebilir, bu sigarayı bir an önce bırakmanız için önemli bir neden.”

Ash grubunun yöneticisi Deborah Arnott’ta yaptığı açıklamada Sigaranın akciğer kanserine yol açtığı 1950’lerde bulunmuştu. Yıllar içinde sağlığı her açıdan kötüleştirebileceği bulundu Buna kanserler, kalp ve solunum yolu hastalıkları, körlük, sağırlık, diyabet, bunama ve kısırlık da dahil.Sigara içenlerin ameliyatlardan sonra iyileşme süreçleri daha uzun sürüyor ve ameliyatlardaki başarı oranları da daha düşük oluyor.Bu yüzden sigara içenlerin içmeyenlere göre daha fazla acı hissetmesi sürpriz değil.” ifadelerini kullanıyor.

Daha sağlıklı ve acısız bir yaşam için sigaranın bırakılmasını öneren bilim insanları şimdi sigaranın acı hissetme ile ilgisinin bilimsel kanıtını ortaya koymak için çalışıyor.