Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 25.024 0

SİLİKON VADİSİ DÖNÜŞÜ YORUM VE BEKLENTİLER !

 

TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK SİLİKON VADİSİ DÖNÜŞÜ YORUM VE BEKLENTİLERİ !

Bilindiği gibi teknoloji bakanı Fikri Işık silikon vadisine ziyaretler gerçekleştirip Gebzedeki üretim tesislerine yatırımcıları davet etmişti.Silikon vadisi konusundaki yorumları merakla beklenen bakanımız gelir gelmez şaşkınlıklarını beklentilerini ve Ülkemiz için örnek alınabilecek projeleri basın mensupları ile paylaştı.

Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Silikon Vadisi gezisi sonrası yaptığı açıklamalarda eğitim alanındaki yeniliklere işaret ederek “Yazılımlar modülle öğrencilerin göz kapaklarının kapandığını algıladığında oyun ve video ile dürtüyor. Bunları biz de kullanmalıyız” dedi

Giyilebilir teknolojilerin hızla yayıldığını belirten Işık şöyle konuştu: “Bu alana bizim de yoğunlaşmamız gerekiyor. Teknoloji sınır tanımıyor. Saatle nabız ölçülüyor. Ya da gözlük şeklinde eğitim modülü ile öğrenci ders çalışırken yorgunluk algılayan sensörler var. Göz kapaklarının kapandığını algılarsa hemen oyun ve video getiriyor önüne.”
Bakan Işık, ABD’de elektrikli otomobil firması Tesla’yı da ziyaret ettiklerini belirterek “Yerli otomobil çalışmamızda Tesla bizim için önemli bir marka. O konuda da görüştük. Onlar Türkiye pazarına girmek istiyorlar. 5-6 noktada şarj istasyonu kurdular. Ama onlarda hibrit teknoloji yok. Tamamen elektrikli istiyorlar. Biz ise ticarileştirmek için hibrit istiyoruz. Türk pazarına girecekler ama ABD dışında üretim yapmak istemiyorlar” dedi.

KOSGEB SİLİKON VADİSİ’NDE PAZARLAYACAK

Işık, ODTÜ’nün ardından KOSGEB’in de Silikon Vadisi’nde bir merkez kurması kararını aldıklarını anımsatırken, “ODTÜ’nün kurduğu merkez San Francisco’da. KOSGEB de genç Türk firmalarının geliştirdiği ürünleri pazarlamak için çalışacak. İki merkez tek çatı altında da olabilir. Onları kararlaştıracağız” dedi.

3D YAZICI ALANINDA ÜRETİM YAPACAĞIZ

Bakan Işık, Türkiye’nin yeni dönemde teknoloji odaklı olarak 3 boyutlu (3D) yazıcılar ile akıllı saatler ve Google Glass gibi alanlarda çalışma yapacağını açıkladı. Bakanlığın nisan ayında 3D yazıcı zirvesi gerçekleştireceğini de kaydeden Işık, “Silikon Vadisi teknolojide dünyanın çok önünde ve orada geleceğin teknolojileri çalışılıyor. ‘Ne yapmalıyız’ diye orada araştırdık. 3 boyutlu yazıcılar alanında çok fazla çalışma var ve bu alandaki çalışmalar hızla yayılacak. Biz de bakanlık olarak nisan ayında 3D yazıcı zirvesi yapma kararı aldık. Önümüzdeki dönemde seri üretim gerektirmeyen her alanda ve kişiye özel üretimlerde 3D yazıcılar hızla yayılacak. Türkiye bu alanda geri kalmayacak. Hem Ar-Ge, hem de ticari alanda ne yapabiliriz diye bakacağız. Firmalarla neler yapabiliriz diye masaya yatıracağız. Burada çok büyük bir pazar var” dedi.

ŞİMDİ GİRMEYEN GERİDE KALIR

3 boyutlu yazıcının tüm sektörlere uygulanabileceğini de kaydeden Işık, “Mesela sağlıkta protez yapılacak. Herkesin protezi için bir fabrikasyon üretim mümkün değil. 3D yazıcı ile hemen yapılıyor. Bu teknolojide baskı malzemesi olarak plastik tozları ve çelik tozları kullanılıyor. Toz teknolojisi deniyor. Az sayıdaki üretimlerde bunu rahatlıkla kullanabiliriz. Bu alanın yarın nereye gideceği belli değil. Çok hızlı gelişirse, fabrikalarda pek çok şey böyle üretilebilir. Bu alanları ihmal edemeyiz. Firmalarımız şimdiden bu teknolojilere girmezse, sonradan rekabet güçlerini koruyamazlar. KOBİ’leri de bu alanlara yönlendirip teşvik etmek amacındayız” diye konuştu.

Kaynak-Habertürk