Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 208 0

Siri Hayat Kurtardı

Siri 911’i Ara !

ABD’nin Lowa eyaletinin Charles City kendinte aracın kontrolü kaybedip yarısı buz nehre giren 18 yaşındaki Gael Salcedo, araç su almaya başladığında bağırıp yardım istedi ama kimseye kendini duyuramadı. Yardım istemek için telefonu arayıp bulamayan Salcedo, son anda “Siri 911’i ara” diye bağırdı. Siri kullanıcısının talimatıyla 911’i aradı. 911 Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anladı ve konum bilgisine acil servis ekipleri gönderdi. Aracın içinde donmak üzere bulunan Salcedo, acil yardım ekiplerince kurtarıldı.

Salcedo, olay sonrası yaptığı açıklamada “Araç nehre ilk girdiğinde hemen su almad, az miktarda su giriyordu ama yardım çığlıklarımın duyulması için camı açmam gerekiyordu. O an nerede olduğumu nereye doğru sürüklendiğimi bilmiyordum. Tek bildiğim ölmek üzere olduğumdu. Telefonu aradım fakat o telaşla bulamadım. Bir yandan camdan dışarı bağırırken bir yandan da telefonu arıyordum. O kadar soğuktu ki ellerim artık dayanamadı . Kimse beni duymayınca aklıma Siri geldi. “Siri 911’i ara” dedim. Kısa bir süre sonra itfaiye ekipleri bana ulaştı ve araçtan çıktım.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan bu olay akıllı telefon kullanıcılarının telefonların bazı özelliklerini aktif tutmaları gerektiğini akıllara getirdi. Telefonum nerede, konum bilgisi GPS , Google Asistan, Siri gibi uygulamaların sürekli aktif olması hayat kurtarabilir. Yaşanan bu olay yapay zekanın kurtardığı ilk hayat olarak tarihe geçti. Yapay zekadan uzak durulması gerektiğini savunan kişilerin durum karşısındaki yorum ve tepkileri merakla bekleniyor.

Kendin ve sevdiklerin için evde kal, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Kuralına harfiyen uy. Hayat eve sığar.


#edvdekal #hayatevesıgar