Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yazılım 420 0

Sizce Resim Renkli mi ?

Renk Benzeşim Izgarası Yanılsaması

Bir zamanlar “Bu elbise hangi renk” furyası vardı. Çok şükür onu geride bıraktık. Ama internet alemi enteresan şeylerin çok çabuk yayılabildiği dinamik bir ortam. Şimdilerde ise insan beyninin görsel anlamda kandırılmasına dayalı bir çalışma internet dünyasına düştü.

Aslında ilüzyon ve görsel farkındalık üzerine araştırmalar yapan Oyvind Kolas adlı görsel tasarım uzmanı siyah beyaz ve gri tonlu resimlerin üzerine farklı renk yoğunluklarının ızgara gibi serilmesinin insan beynini kandırmaya yettiğini farketti. Aslında siyah beyaz olan resimlerin üzerine farklı tonları serpiştiren Kolas, bir çok resmin insan gözüne renkliymiş gibi göründüğünü kanıtladı.

Film ve dizilerde sahnelerin dolguluklarını arttırmak üzere kullanılan tekniklerden biri olduğu belirtilen ızgara metodu insan beynini kandırarak doygunluk ızgarasındaki o parçalı renkleri gri tonlu resme entegre ediyor.

Aynı tekniği video filmde de deneyen çalışmacı tekniğin hareketli görüntülerde de ne kadar işe yaradığı konusunda meslektaşlarını ve bizleri aydınlatıyor.

İşte o görseller ve video testi;

Izgara tekniği;

Noktalama tekniği;

Çizgi doldurma tekniği ;

Yatay çizgi doldurma ;