Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 53 0

Son beş yıldır sık sık duyduğumuz uzay turizmi gerçek oluyor

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos kendi uzay ve havacılık şirketi Blue Origin tarafından üretilen New Shepard roketi ile uzay yolculuğuna çıkmaya hazırlanıyor. Jeff Bezos’a tarihi yolculukta Bezos’a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik edecek.

Bu yolculuk tamamlandığında uzaya çıkan en yaşlı kişi Wally Funk en genç kişi de Oliver Daemen olacak. Daha önce farklı firmalar tarafından yapılan fırlatmalardan en büyük farkı rokette astronot veya teknisyen bulunmayacak.

Otomatik bir fırlatma, uzaktan yönetim ve otomatik iniş yapacak olan kapsül Dünya’dan 76 Km uzakta fırlatıcı roketten ayrılacak roket 106 Km lik irtifasına devam ederken kapsül 4 dakika boyunca yer çekimsiz ortamda kalarak uzay turistlerine uzay koşullarını deneyimleme fırsatı verecek. 4 Dakika sonra yavaş yavaş atmosfere giriş yapacak olan kapsül paraşüt yardımıyla çöle iniş yapacak.

CBS kanalına uçuş ile ilgili konuşan Jeff Bezos, “Heyecanlıyım. İnsanlar bana gergin olup olmadığımı soruyor. Gergin değilim ama merak ediyorum. Neler öğreneceğimizi merak ediyorum” dedi.

Aynı röportajda Wally Funk da, “Bu gerçekleşecek. Yukarı çıkmak için çok uzun zaman bekledim ve hayal ettim”dedi.

Her aşamanın başarılı sonuçlanması durumundaki ön görülerini aktaran Jeff Bezos “4 dakika boyunca sıfır yer çekiminde olacağız. Kemerlerimizi çözerek uçacağız ve Dünya’nın ince atmosferine bakacağız. Bu noktaya çıkanlar, astronotlar, bu manzara karşısında Dünya’nın nasıl kırılgan olduğunu anladıklarını söylüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Uçuş ücreti ne kadar ?

Uçuş ücretleri konusunda henüz bir pazar oluşmadıysa da baz alınabilecek bazı denemeler var. Bu denemelerden biri İngiliz milyarder işadamı Sir Richard Branson da 9 gün önce, Virgin Galactic uzay uçağı ile uzay eşiği uçuşu oldu. Koltuk başına 250 Bin dolar isteyen Virgin Galactic sefer saylarını arttırarak uzay turizminin önemli şirketlerinden biri olma yolunda ilerliyor.

Uzay turizmi için uluslararası kanun düzenlemesi

Uzay turizmiyle birlikte kanuni düzenleme konusu gündeme geldi. Farklı ülkelerin vatandaşlarının ABD’de uzay uçuşuna katılabilmeleri için gerekli olacak yasal düzenlemeler konusunda tüm devletler beklemede, pilot olarak ABD de başlayıp dünyanın farklı noktalarına yayılması beklenen hizmet için yeni uluslararası bir kanun düzenlemesi bekleniyor.