Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 167 0

Sosyal statü ses tonunu da etkiliyor

Sosyal farkın insan üzerindeki etkisi

Aslında bilinen bir gerçektir. Karşınızdaki insan sizden daha yüksek statüye sahipse tüm davranışlar değişir. Mütevazi olur mesela insan bir kere. Çünkü zarar verebilir. Olur da kibirli bir hal alırsa o yüksek statü , bir hırsla yıllarca elde ettiklerinizi yerle bir edebilir. Bu sosyal statü insanların kendi içlerinde yarattıkları bir büyüklükte olabilir. Aşk gibi mesela , aşık olduğunuz insan her zaman sizden daha yüksek statüye sahiptir . Çünkü zaaflarınızdan biridir artık. İşte bu potansiyel farkları incelemek için yola çıkan bilim insanları sosyal statü farklarının insanların ses tonlarını da değiştirdiğini belirledi.

Stirling Üniversitesi’nden araştırmacılarının yürüttüğü çalışmada denekler temsili bir iş görüşmesine çağrıldı. İş görüşmesinde ilk etapta çok yüksek statüye sahip olmayan bir insan kaynakları personeli görev yaptı. Ses tonu ve davranışları incelenen deneklerin verileri daha sonra biraz daha yüksek statüye sahip insan kaynakları uzmanının katıldığı deneklerle karşılaştırıldı.

En sonunda direk müdür tarafından yapılan mülakatı değerlendiren bilim insanları insanların karşısındaki daha yüksek statülü insanlar karşısında daha ince ve tiz sessle , daha kısık konuştuğunu belirledi. Statü karşısında daha itaatkar yapıya bürünen insanların statü azaldıkça ses tonlarını arttırdıkları ve itaat duygusundan uzaklaştıkları gözlemlendi.

Normal hayatında dominant olan karakterlerde sesin tizleşmesinin daha az olduğu fakat ses tonunun azaltılarak daha mütavazi cümlerlerin seçildiği belirlendi. Korkak karakterlerin sesleri azalırken cesur ve tuttuğunu koparan karakterlerin özgüven arttırıcı cümleler seçtiği gözlemlendi.

Kaynak ve İleri Okuma:
– Perceived differences in social status between speaker and listener affect the speaker’s vocal characteristics. Plos One. June, 2017. http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0179407
– Social status of listener alters our voice.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170629101721.htm (accessed July 27, 2017)
– https://bilimfili.com/karsimizdaki-kisinin-sosyal-statusu-ses-tonumuzu-etkiliyor/