Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 87 0

Space X Dragon Testlerini Tamamladı

Space X, fırlatmalarda mürettebatın fırlatma roketinden kurtulması için tasarlanan Dragon kapsülünü test etti. Uzay yolculuklarında ortalama 410 ton yakıtla adeta bir bombanın ucunda bulunan mürettebat, fırlatma esnasında yaşanacak herhangi bir sorunda ölümle burun buruna gelmektedir.

Challenger patlamasında 7 mürettebat hayatını kaybetmiş ve o patlamadan sonra ölümleri engellemek için herhangi bir çalışma yürütülmemiştir. Space X, işini bitiren fırlatma roketlerinin tekrar kullanılmak üzere geri iniş yapması sayesinde uzay bilimlerinde bir ilki gerçekleştirerek NASA’nın iş birliği yapmayı teklif ettiği ender markalardan biri olmuştu. Space X, Dragon kapsülü sayesinde yine bir ilki gerçekleştirerek astronotların hayatlarını kurtarmayı başarmış durumda.

Space X , bugün yaptığı testte mürettebatın, fırlatma roketinden sağ salim ayrılmasını ve denize paraşütle iniş yapmasını sağladı. Fırlatma başına ortalama 50 Milyon Dolar harcayan Space X’in test için harcadığı bedel gelecekte hayatını kurtardığı mürettebatlar düşünüldüğünde çok küçük bir mebla.

Kendin ve sevdiklerin için evde kal, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Kuralına harfiyen uy. Hayat eve sığar.


#edvdekal #hayatevesıgar