Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 62 0

Spot Mini Ticarileşti

Boston Dynamics’in Spot Mini adlı robotu ticari bir ürün olarak sunulmaya başlandı.

Bazı işler tehlikelidir, bazı işler ise rutin, bazı işler sürekli gözetim altında seyreder ve bir kişinin sürekli o işin başında durması gerekir. Bazı sahalarda yerinde inceleme için birden fazla insan görevlendirilir. Şantiyeler, büyük inşaat sahaları, petrol ve doğalgaz dağıtım üniteleri, nükleer santraller ve barajlarda bu tür işleri yapmak için operatörler bulunur.

Boston Dynamics, bu tür işlerde operatör sayısını en aza indirmek, tehlikeli sahalarda gözetim görevi yürütmek ve yakın izlemeyi sürekli hale getirmek için Spot Mini adlı robotunu eğitti.

Bu eğitim merdivenleri çıkmak, geniş açıyla etrafı taramak, termal ve gece görüş dürbünleri kullanmak, elde edilen verileri yorumlamak ve telsiz talimatlarına göre hareket etmek gibi operatör yeteneklerini içeriyordu.

2 Şubat’ta resmi web sitesinden yayınlanan videoda Spot Mini’nin çalışma sahasında nasıl hareket ettiğini gösteren Boston Dynamics robotun ticari satışına başladı.

Personelin can güvenliğinin söz konusu olduğu bölgelerde gözetim görevi için biçilmiş kaftan olan robotun çok farklı iş sahalarında operatör görevini üstlenmesi bekleniyor.

Boston Dynamcs Ayrıca bugün Spot’un Genişletilmiş Ürün Serisinin lansmanını da yapacak, Lansman Türkiye saatiyle 19:00 da başlayacak. Lansmanı izlemek için tıklayın.

Bu gelişmelerle ile birlikte, robotlar bizi işsiz mi bırakacak sorusu akıllara gelebilir, bu sorunun cevabı için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir