Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 534 0

Starlink ile 40 kat Hızlı İnternet

Elon Musk Starlink projesi kapsamında Çarşamba günü SpaceX’in Falcon 9 roketiyle alçak yörüngeye 60 adet küçük uydu yollamayı düşünüyor. 12 bin uyduyla bütün dünyaya şu anki ortalama hızın 40 kat üzerinde internet hizmeti vermeyi hedefleyen Musk daha fazla uydu için roket başlıklarında geliştirme yapıyor. Musk fırlatma ile ilgili “İlk seferde birşeyler yanlış gidecek” ifadelerini kullandı.

2015 yılında açıklanan Starlink ortalamadan daha küçük bir boyuta sahip 1200 adet uydu dünyanın yörüngesine yerleştirilecek ve kurulacak ağ ile tüm dünyaya yüksek hızlı internet verilecek.Google’ın Loon adı verilen internet yayma hizmetine göre çok daha hılzı olan Starlink loon gibi bir bölgeye değil dünyanın her yerine internet vermeyi hedefliyor.

Starlink kapsamında Tintin A ve Tintin B isimli iki uyduyu şubat ayında gmönderen Musk önceki uyduların deneme amaçlı fırlatıldığını, çarşamba günü fırtlatılacak uyduların ise üretime hazır tasarımlar olduğunu belirtti.Belli bir kapsama alanına ulaşmak için 420 adet uydunun dünya etrafında konumlandırılması gerektiğini belirten Musk çarşamba günü planlanan fırlatmanın ardından 6 sefer daha yapılması gerekeceğini söyledi.

Musk 70 metre boyunda olan Falcon 9 roketini büyütüp Starlink projesi için iki bölümlü 122 metre uzunluğunda yeni bir roket üretmeyi planlıyor.