Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 447 0

Stress ve Kaygı Azaltan Şarkı

KAYGI VE STRES AZALTAN ŞARKI YAPILDI

Bir iş görüşmesi , çok önemli bir sınav veya mülakata katılacaksanız stresinizi azaltacak şeylerin neler olduğunu düşünmeye başlarsınız. Şeker mi yesem ? Müzik mi dinlesem ya da eski günlerden güzel şeyleri mi aklıma getirsem derken o an gelir ve stres bastırılmadan yakalanmış olursunuz.

Bilim insanları , insanların bu gereksinimlerini düşünerek stres ve kaygıyı azaltacak bir şarkı için özel bir araştırma yürüttü. Araştırmada katılımcıların kalp atışları , tansiyonları , vücut sıcaklıkları ve refleksleri özel ölçü aletleriyle ölçüldü . Cihazlardan alınan verilere göre özel tonlamalar ve notalarla kaygı ve stres hissini en aza indiren şarkı tasarlandı. Yüzlerce deneme yapan araştırmacılar MindLab International’de yapılan seslendirmeyle stresle mücadelede en başarılı şarkının Marconi Union’dan Weightless adlı şarkı olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar kaygı ve stres azalttığını iddia ettikleri şarkıyı yayınladılar. Siz de dinleyerek işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz. Şarkıyı video klibi izleyerek dinlemenizi önerilir.

Kaynak-webtekno