Süper Bilgisayarlarda Exaflop Ölçeği Başlıyor

ABD Enerji Bakanlığının Exascale İşleme Projesi’nin bir parçası olarak, Cray Inc. tarafından inşa edilen Frontier Süper bilgisayar bugüne kadar kullanılan petaflop ölçeğini exaflop boyutlarına çıkarmayı hedefliyor.

2021’de Aurora bilgisayarının devreye alınmasıyla, çıkılması beklenen 1.5 exaflop hız, saniyede 1,5 milyar kere milyar kayan nokta demek. Yapay zeka ve nesnelerin interneti çalışmalarına büyük bir ivme kazandırması beklenen gelişme ile süper bilgisayar sıralaması da değişecek gibi.

Oak Ridge National Laboratuvarı’nda kurulacak olan Frontier AMD işlemciler kullanılırken, Aurora aynı işbirliği tarafından Intel işlemcilerle inşa edilecek.

1 exaflop hızda , saniyede 1 kentilyon kayan nokta operasyonu işleniyor. Süper bilgisayarlar camiasında 2008’de başlayan petaflop nesli biterken, bu gelişme ile exaflop ölçeği başlamış olacak. Çalışma sonrasında Aurora 1 exaflop güce sahipken, Frontier 1.5 exaflop hıza ulaşmış olacak.Mevcutta dünyanın en hızlı bilgisayarı Summit 200 petaflop yani 0,2 exaflop hıza çıkabilirken, Frontier bu makineden 7,5 kat daha hızlı olacak.

2018 verilerine göre dünyanın en hızlı süper bilgisayar sıralaması aşağıdaki gibi;

1 – Summit 200 petaflop – ABD
2 – Sunway TaihuLight 93 petaflop – ÇİN
3 – Tianhe 2 54.90 petaflop – ÇİN

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*