Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji çalışma kültürlerinide etkiliyor.
Genel 229 0

Teknoloji çalışma kültürlerinide etkiliyor.

Evde serbest çalışma nedir ?

FARKLI ÇALIŞMA KÜLTÜRLERİNE GEÇİŞ

Teknolojinin gelişmesi iş yerlerinin çalışma kültürlerini de etkilemeye başladı . Freelance çalışanların sık kullandığı sitelerden biri olan Elance’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir araştırma bağımsız çalışmanın eskiden daha fazla arzulandığını ortaya çıkardı . İngiltere’de üniversite mezunları üzerinde yapılan araştırma mezunların %87 sinin bağımsız çalışmayı arzuladıkları ve çekici bir kariyer olarak nitelendirdiğini ortaya çıkardı . Üniversitenin mezun öğrencilerinin %69 ise freelance çalışmanın iş – hayat dengesini daha iyi  koruduğunu düşünüyor ayrıca mezunların %29 ‘u kariyer stratejilerini  freelance üzerine kurmuş durumda.

Peki freelance ( Bağımsız ) çalışma  nasıl oluyor . 

Daha önce duyduğumuz home office ( evde çalışma ) kelimesi freelance ( Bağımsız çalışma ) nin ilk basamağı . Kişilerin iş yerine gitmeyip evden çalışmaları ve bu çalışmayı istedikleri saat aralığında yapmaları bağımsız çalışma olarak adlandırılıyor . Örneğin Ahmet kendisi için en uygun saat aralığının 13 ile 19 olduğunu şirketine bildiriyor . Şirketi onaylarsa 19 – 01 arası için başka bir çalışandan teklif bekliyor . Böylece 7 x 24 çalışma , işçilerin iş yerine gelmeden tamamlanabiliyor. 

home officePeki nasıl denetlenecek ?

Bu kadar rahat bırakılan personelin nasıl denetleneceği ise teknolojide saklı . Kullanıcıların mesai giriş çıkışları , molaları ve yaptığı işlerin raporlarının iş yerine iletilmesi işveren açısından önemli . Bu işlerin tamamın rahatlıkla yapılabilmesi için işverenin bilgi teknolojileri birimleri tarafından sunucu ve firewall sistemleri kurulması gerekiyor .  VPN programlarıyla kendi bilgisayarlarından güvenlik duvarını aşan çalışanlar , evlerinde olsalar bile iş yerinin intranet’inde çalışıyormuş gibi değerlendiriliyor . Ofisteki imkanların tamamının VPN sistemleri ile sağlanabildiği günümüzde şirketlerin bir çoğu home office çalışanlarının sayısını arttırmış durumda . Yapılan araştırmalar ise office çalışmanın bile artık yetmediğini gelecekte home office nin yerini freelanceye bırakacağını gösteriyor.