Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 547 0

Telefon İle Kan Basıncı Ölçme

Akıllı saatler kan basıncını nasıl ölçer ?

Akıllı saatler adım sayma, kapl ritmi ölçme gibi yetenekleriyle spor faaliyerlerinde vazgeçilmezlerimiz arasında. Kullananların merak ettiği konulardan biri de akıllı saatlerin kan basıncını nasıl ölçtüğü .

Akıllı saatler ilk olarak Michigan Üniversitesi ve Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen bir teknikle kan basıncını ölçmektedir. Saatin alt yüzeyinde bulunan IR lamblar kan damarlarına ışık gönderir. Lambaların arasında bulunan bir alıcı fotosel kan içindeki hemoglobinlerden yansıyan ışığı okur. Hemoglobinden yansıyan ışık aynı zamanda kanın debisini de gösterir. Kandan geri dönen ışık sayesinde kan hareketini izleyen sistem hareket zaman ilişkisini hesaplayarak kan basıncını ölçer.

Akıllı saatler nasıl adım sayar ?

Akıllı saatlerin diğer yeteneği de neredeyse tam doğru sayılabilecek başarıda adım saymasıdır. Akıllı saatler içlerinde bulunan jiroskop sayesinde hareketleri algılar. Birbirinden farklı ölçüm değerlerine sahip jiroskoplar sayesinde hareketin koşma mı yürüme mi yoksa kol hareketi mi olduğu anlaşılır.

Akıllı saatler uyku düzenini nasıl hesaplar ?

Akıllı saatlerin bir çoğunda olan özelliklerden biri de uyku düzenine ilişkin verileri sunmasıdır. Gece saati konunuzdan çıkarmazsanız ve saatin ilgili özelliğini aktif hale getirirseniz saat size uyku düzeninizi gösterir.

Akıllı saatler uyku düzenini anlayabilmek için kan basınç ölçüm tekniğini kullanır. Uyku esnasında değişen kan basıncını anlamlandıran saatler kan basıncındaki hareketliliğe göre uku derinliğini hesaplar. Derin uykuda düşen kan basıncı uyanma anlarında yükselir. Saat size gece kaç defa uyandığınızı ve ortalama kaç saat derin uyku uyuduğunuzu söyleyebilir. Uyku özelliği açıkken akıllı saatinizin şarjı çabuk biter çünkü siz uyurken saat uyanık kalır. IR lambalar sürekli kolunuza tetiklemeler gönderir ve anlık ölçümler alır. Bu durum saatin daha fazla enerji harcamasına, şarjının çabuk bitmesine sebep olur.