Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Mobil 579 0

Telefonlar birbirini nasıl kablosuz şarj eder ?

Enhet till enhet tradlos ladding nedir ?

Huawei P20 Pro ile hayatımıza giren yeni bir teknoloji var. Daha önce kablosuz şarj teknolojisini kullanan telefonlar oldu ama o teknoloji hep şarj ünitesi ile telefonu şarj etmek için kullanıldı. Huawei olayı bir adım daha ileri götürerek telefonları telefonlarla şarj etmeyi başardı.

Sistemin adı Enhet till enhet tradlos ladding

Huawei P20 Pro reklamlarında iki telefonu sırt sırta yaklaştırarak şarj ettiklerini görmüş olmalısınız. Reklamlarda “enhet till enhet tradlos ladding” olarak adlandırılan teknoloji cihazdan cihaza şarj yükleme anlamına geliyor. Yani , A telefonu ile B telefonu sırt sırta getirildiğinde hangi telefonun şarjı fazla ise diğerini şarj ediyor.

Peki Bu Sistem Nasıl Çalışıyor ?

Enhet till enhet tradlos ladding denilen sistem inverter ile indüksiyon sistemlerinin kombinasyonu ile oluşuyor. Telefonun bataryasından alınan enerji önce bir inverter sayesinde yükseltiliyor ve kontrol ünitesi ile indüksiyon bobinine iletiliyor . İndüksiyon bobini tarafından üretilen yüksek manyetik alan diğer telefonun bobininde tekrar elektrik enerjisine dönüşüyor. Yani elektrik enerjisi yükseltiliyor , manyetik enerjiye çevriliyor , manyetik enerji tekrar elektrik enerjisine çevriliyor ve bir regülatör sayesinde ideal şarj enerjisi elde ediliyor.

Huawei ile hayatımıza giren bu teknolojinin gelecekte diğer cihazlarda da sık sık kullanılacağı aşikar, ayrıca gerçekten hayatı kolaylaştıran bir teknoloji . İki arkadaş geziyorsunuz ve sizin şarjınız bitmek üzere , çok önemli bir görüşme yapmanız gerekiyor veya bir veri transfer etmelisiniz arkadaşınızın telefonu ile sırt sırta verip telefonu şarj edebiliyorsunuz.