Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 52.596 0

Telefonunuza bu uyarı geldiyse sakın tıklamayın !

android-root

SAKIN TIKLAMAYIN

Telefonlara gelen güncellemeleri dikkate almamak çoğu zaman üzücü sonuçlar doğurur. Yoğunsunuz ve telefonunuz güncelleme yapılacağına ilişkin bildirim verdi. O kadar üşendiniz ki uyarıyı üstünkörü okuyup “tamam” dediniz. Bu telefonunuzda son onayladığınız uygulama olabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güncellemenin hangi uygulama için kim tarafından yapıldığı.

android virüs

Son zamanlarda telefonlara kurulan uygulamalarda gelir için reklam yayınladığını biliyoruz. Bu reklamların bir çoğu köprü atılmış resimlerden oluşur . Yani resme tıkladığınızda bir websitesine gider ve sizden o uygulamayı indirmenizi ister. Resme tıkladığınızda karşınıza genelde dostane bir ekran gelir. Mesela “telefonunuzda virüs tespit edildi , temizle ” , “telefonunuzun performansını arttırmak için tıklayın” vs. vs. Tıklamayın , çünkü hepsi pazarlama stratejisi . Telefonunuza indirdiğiniz ve kurduğunuz uygulama kısa bir süre çalıştıktan sonra sizden başka bir uygulamayı indirmenizi isteyecek , hatta bir çoğu artık size sormadan uygulamalar indirip kuracak . Bu tür uygulamaların virüs olduğunu unutmayın . Telefonunuzun en iyi performansının google play tarafından onaylanmış uygulamalar olduğunu , diğer programların tamamının beta yani geliştirmesi devam eden hatalı programlar olduğunu unutmayın.

Son zamanlarda telefonlara gönderilen toplu sms uygulamaları da dikkat edilmesi gereken diğer konu . Akıllı telefonların tuş kilidi kapalıyken mesajı ekranda göstermesi insanların bu virüsleri telefonlarına kurmalarını kolaylaştırıyor. Telefonunuza gelen sms lerde altı çizili link , dosya yolu , web adresi ve benzeri metinleri sadece okuyun . Üzerine tıkladığınızda “kur” komutunu vermiş olabilirsiniz.

Telefonunuza virüs bulaştırdıysanız sırasıyla şunları uygulayabilirsiniz.

  • Kurulu uygulamayı uygulamalar bölümünden kaldırın
  • Kaldırılamıyorsa “fabrika ayarları” menüsünden fabrika ayarlarına dönün.
  • Fabrika ayarlarına dönmüyorsa telefonunuzu kapatın
  • Telefonu açarken power butonu ile ses açma butonuna basılı tutun
  • Android ekrana geldiğinde ses kısma tuşu ile menüden wipe data
  • Ardından Factory reset menüsünü ses açma tuşu ile seçin
  • Android robot formatı attıktan sonra telefon yeniden başlayacaktır.
  • NOT: Tüm androidlerde tuş kombinasyonu aynı olmayabilir. Ses açma tuşu ile format ekranına geçemesseniz ses kısma tuşunu deneyebilirsiniz. Ayrıca bazı androidlerde format ekranına geçerken ilk slogan geldikten sonra ses açma tuşunu bırakın ve power e basmaya devam edin. Android robot geldiğinde elinizi power’den çekin.

Kolay gelsin. 

 

güvenlik kamera sistemleri güvenlik kamerası paket kamera güvenlik kamera seti