Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 202 0

Terör olaylarına karşı nasıl önlem almalıyız ? (Kamu spotu)

Artan terör olaylarında Türk Milleti ve halkı olarak yapmamız gerekenler nelerdir ?

Öncelikle şunu unutmamamız gerekir. Terör, halkı kargaşaya , kavgaya ve çekişmeye sokmak ister. Terör eylemlerinin amacı sadece bombalı saldırıda ya da silahlı saldırıda verilecek zaiyat değildir. Amaç halkı güvensizlik , tahrik ve kavgaya sürüklemektir. Etnik kökenler arasında aslında hiç olmayan fitneler çıkarıp grupları birbirine düşürmektir. Türk milleti olarak yüzyıllardır birlikte yaşadığımız halklarla barış ve huzur içinde yaşamamız gerekmekedir. Bunun için de kışkırtmalara , fitnelere ve yalanlara göz yummamalıyız. Kendi gözümüzle görmediğimiz , kendi kulağımızla duymadığımız fitnelere, yalanlara kanmamalıyız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun teröre destek veren , meşrulaştıran eylemler karşısında bireysel olarak hemen aksiyon almalıyız. Zanda bulunmaktan sakınmalı kitlesel etkiler yaratabilecek cümlelerden kaçınmalıyız. Bireysel vatandaş olarak dikkat etmemiz gereken diğer maddeler şöyle sıralanabilir.

  • Kalabalık ortamlarda şüpheli hareketler sergileyen kişileri kolluk kuvvetlerine haber vermeliyiz.
  • Anlamsız panik havasının yaratıldığı , fitne ve kışkırtmanın sebep olduğu durumları yönetmeli engellemeliyiz.
  • Siyasi görüşler arasındaki çatışmaları en aza indirmek için önce en yakın arkadaşımızdan başlamak üzere görüşlere saygı duymayı ve hepsinin demokrasinin gereği olduğunu bilmeli ona göre hareket etmeliyiz.
  • Gerginlik yaratacak video , ses kaydı ve diğer medya araçlarını sosyal paylaşım sitelerinde şikayet etmeli , gerginliğin tırmanmasına engel olmalıyız.
  • Kendi inandığı ideolojinin tüm ideolojilerden iyi ve üstün olduğunu . Kendi inandığı siyasi görüşün hepsinden daha doğru ve dürüst olduğunu  , diğerlerinin yalancı ve vatan haini olduğunu savunan kimselerle gereksiz münakaşalara girerek gergin ortamlar yaratmamalıyız.
  • Aslı olsun olmasın her  türlü istihbaratı kolluk kuvvetlerine haber ver vermeliyiz. Yaşanacak kötü olaya kolluk kuvveleri müdahale edemeyecekse bireysel olarak sorumluluklarımız içinde olan can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekeni yapmalıyız.
  • Önce kendi ailemizden ve arkadaşlarımızdan başlayarak daha duyarlı olmalı , öfke kontrolünü sağlamalıyız.
  • Kalabalık mekanlarda güvenlik önlemleri konusunda zafiyet gösteren güvenlik personeli , kolluk kuvveti fark etmez ilgili makamlara şikayet etmeli zafiyetleri en aza indirmeliyiz.
  • Alınacak önlemler konusunda zafiyet gösteren yerel yönetimler , güvenlik güçleri ve her türlü sorumlu birimi işlerini doğru yapmaları konusunda düzeyli ve gerginlik çıkarmayacak şekilde eleştirmeli ve protesto etmeliyiz.

TERÖRİSTLER TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRIR . KAFANIZ KARIŞMASIN !