Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 517 0

Tesla sürücüsü uyuya kaldı

Amerika Birleşik Devletleri Dakota eyaletinde yaklaşık 90 Km hızla seyir halindeki Tesla marka aracın şoförü uyurken görüntülendi. Otomatik pilot özelliği bulunan Tesla yola devam ederken hem sürücünün hem de yan koltuktaki yolcunun uyuduğu görüntülendi. Olayı görüntüleyen Dakota Randall adlı Twitter kullanıcısı sonraki paylaşımında “Kayıt için bu aldatmaca değildi, en azından benim açımdan değildi. Belki de arabadaki insanlar uyuyor gibi davranıyorlardı, ama şüpheliyim. Karayolu üzerinde tuhaf bir şey gördüm ve kaydettim. Devrim niteliğinde bir şey yok. ” ifadelerini kullandı.

Daha önce yine ABD’de Haziran ayında Tesla’da uyuma vakası yaşanmış Tesla yaşanan olaydan sonra “Otopilot var ama sürücünün tetikte olmasını bekliyoruz” açıklamasını yapmıştı. Yaşanan bu olaylar durumun kanuni süreçlerle nasıl takip edilmesi gerektiği sorusunu akıllara getirdi. Normal araçlarda uyuya kalındığı zaman ciddi trafik kazaları yaşanabiliyor fakat Tesla gibi araçlarda araç yola devam edebiliyor. Burada diğer bir soru da Tesla gibi gelişmiş teknolojilere sahip bir aracın, şoförün ciddi anlamda uyuya kaldığını anlayacak donanımlardan yoksun olması. Sürücünün uyuya kaldığını farkedecek bir sistem sayesinde aracı en müsait yere park edip seyahati durdurabilecekken “Sürücünün tetikte olmasını beklemekteyiz” açıklaması sistemde değişiklik yapılmayacağına işaret gibi.

Peki Nasıl Olacak ?

Düşünsenize, 50 Km ilerde trafik çevirme noktası var, araç otopilotta, şoför de yolcu da uyuyor, normalde kontrol noktasında durması gereken araç yoluna devam etti. Yasal olarak aracın zorla durdurulması gerekiyor. Tesla için bu kolay, önündeki iki şeridi de trafik duracak şekilde engellemek aracı durdurmaya yeter fakat olayın kanuni sorumlusunun düştüğü durum ? Tesla bu işe bir el atmalı ya da kanunlarda otopilota da artık yer verilmeli.