Thodex Kripto Para Krizi ve Tosuncuk İkilemi

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük bireysel dolandırıcılığı olarak literatüre geçen Thodex Kripto Para dolandırıcılığı kripto para yatırımlarına olan güveni de olumsuz etkiledi.

Kripto para şirketlerinden Thodex’in 2 Milyar USD yatırım ile Arnavutluk’a kaçmasının ardından harekete geçen emniyet teşkilatı gelen şikayetler ve hesap incelemelerinin ardından Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten yayınladı.

Bilindiği üzere kırmızı bülten yayınlanan suçlular özel koşullar ve düşmanlık besleyen devletler hariç tüm ülkelerden alınabiliyor. Arnavutluk ile yapılan temaslarda Faruk Fatih Özer’in iadesi konuşuldu. Faruk Fatih Özer dışında kripto para yatırımları ile ilgilenen 70 ten fazla kişi için de yasal süreç başlatıldı. Krize İnterpol’de dahil olarak gerekli işlemleri yapacağı açıklandı.

Thodex’in resmi web sitesinde yapılan haberlerin asılsız olduğu belirtilirken twitter hesabında ise şirketin farklı şirketler ile ortaklık kurarak katılımcı karlarını koruyacağına yer verildi.

Tosuncuk’ta Neden Kırmızı Bülten Yayınlanmadı ?

Yaşanan kripto krizi bir gerçeğin daha açığa çıkmasına sebep oldu. Her nekadar televizyon ve medya araçlarında Thodex’in 2 milyar USD ile kayıplara karıştığı paylaşılsa da Thodex’in açıklamasına göre bu rakam Türkiye’nin toplam Kripto para pazarından bile fazla ve Thodex’in kripto para rezervini doğru yansıtmıyor, Thodex’in açıklamasına göre şirketin toplam kripto para maliyeti sadece 300 Milyon USD

Verilerdeki kısmi benzerlik ile uyuşmazlık ve neredeyse benzer dolandırıcılık teknikeri olmasına rağmen Çiftikbank soygununu yapan Tosuncuk hakkında neden kırmızı bülten çıkarılmadığı sorusu da gündemde.

Madem devlet halkı dolandıran kişileri kırmızı bülten ile tüm ülkelerden alabiliyordu Tosuncuk olarak bilinen Mehmet Aydın neden ülkeye getirilip gerekli cezayı almadı ?

Bu sorunun cevabını elbette devlet erkanı vermeli ama zihinleri zinde tutmak, geçmişi unutmamak adına sorunun gündemden düşürülmemesi gerekiyor.

Tosuncuk Mehmet Aydın’da kırmızı bülten çıkarılmamasının sebepleri konusunda gerek mağdurların gerekse konu üzerinde medya araştırması yapanların ortak bir yorumu var. Tosuncuk soygununda Çiftlikbank olarak markalaştırılan soygun düzeneğine Hükümete yakın yetkililer ve bir zamanların ünlü dizisi Kurtlar Vadisi’nin oyuncularının da katıldığı biliniyor.

Hükumetin zarar görmemesi için göz yumulduğu veya hükumetin elde edilen paralardan faydalandığı da yapılan yorumlar arasında.

Çiftlik Bank soygununa benzer diğer bir soygun taktiği de Detay Maxinet SEO hizmetleri soygunudur ki bu soygunda da soygun düzeneğinin kurucuları hakkında gerekli cezai işlem henüz uygulanmamıştır.

İnsanların paralarını toplayıp dolandırıp hiç bir şey olmamış gibi yurt dışına giderek sefa sürebilme imkanlarının olması Türkiye’de hukuka olan inancı zedelemekle kalmayıp yeni yatırımların oluşturulmasına da mani olmaktadır.

Thodex soygunu ile ilgili tüm ayrıntılar yakından takip edilerek gelecekte örnek tekil edecek bir sonuca vardırılması ümit edilmektedir.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*