Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 220 0

Tofaş’ın Dijitalleşme Öyküsü

Türkiye’de faaliyet gösteren bir çok şirket insan gücünü daha etkin kullanmak, üretimi arttırmak, yeni pazarlar yaratmak ve daha fazla kar elde etmek için teknolojinin imkanlarını kullanıyor. İş süreçlerinde dijital teknolojilerin kullanılmasına verilen genel ad ise “dijital dönüşüm”

Dijital dönüşümün nasıl başlayıp devam edeceği ve ne kadar süreceği konusunda video paneller hazırlayan bir çok şirket var. Bunlardan biri de Tofaş’a dijital dönüşüm desteği veren Detaysoft

Tofaş’ın dijital dönüşüm öyküsünü dönüşümün başında yer alan Bilgi ve İletişim Hizmetleri Direktörü Özgür Çetinoğlu’na doğrudan soran Detaysoft bu diyalog sayesinde dijital dönüşüme katkı sağlayabilecek şirketleri, dijital dönüşümün ne olduğu ve ne olması gerektiğini yorumladı.

Dijitalleşen dünyada Tofaş’ın durumu ve Tofaş’ın dijitalleşme öyküsünü anlatan Bilgi ve İletişim Hizmetleri Direktörü Özgür Çetinoğlu yaptığı açıklamada “Endüstri 4.0 dediğimiz olgu uzun zamandır bizim içimizde olan bir olgu. Tofaş binin üzerinde robotla çalışmakta, bunun yanında kolaboratif robotları da kullanmaya başladık.Biz yaptığımız işleri 3 gruba ayırıyoruz;

Dijitizasyon; Analog işlerin dijital hale getirilmesi

Transformasyon : Büyük dönüşüm alanları, yeni iş alanları yaratmak ve geliştirmek.

Dijitalizasyon : Optimizasyon ağırlıklı işler, verimlilik arttırmak, satışı arttırmak. Dijital dönüşümde bu üç doğrultuda ilerliyoruz.

Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy ise yaptığı açıklamad; FIAT İtalya tarafından başlatılan E Çözümler, Tofaş RPA, İş Analitiği, HANA Veri Ambarı, İtalya tarafta yürütülen çalışmalar ve diğer geliştirmelerle birlikte Tofaş’tan da 3 tane ödül aldık.

BT Drektörü Özgür Çetinoğlu DetaySoft hakkında yaptığı açıklamada; Detaysort bizim yıllarca çalıştığımız bir şirket, kolay beğenmeyiz ama tuttuğumuz zaman da bırakmayız, Detaysoft ile SAP başta olmak üzere tüm projelerde aktif çalışmaktayız. Biz arka taraftaki omurganın sergilenmesi sürecinde de birlikte çalışmalara imza atıyoruz.

Genel anlamda baktığımızda muadillerinize aktarabileceğiniz tecrübeler nelerdir? Neler olmaz ? Neler olmazsa olmaz ? Sorularına da cevap veren Çetinoğlu; Biz teknik bilgi, yetenek, beceri, güven arıyoruz. Başımız sıkıştığında güvenebileceğimiz biri olmalı. Biz büyük projelere başlamadan önce küçük projelerle denemeler yaparız. Hatta biraz zorlarız bakalım havlu atıyor mu? Baktık ki devam ediyor biz de devam ediyoruz ve sorun olmuyor. Ama tabi belli bir ölçeğin üzerinde olmalı. Start-up larla da çalışmaktayız ama kurumsal projelerde aradığımız kriterler biraz daha büyük oluyor.

Peki siz ne edindiniz DetaySoft olarak ?

Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy bu soru karşısında yaptığı açıklamada; Bu projelerde yer alıyor olmak uluslar arası iş yapabilme açısından büyük bir katma değer katar. Biz uluslararası bir organizasyonun Türkiye ayağıyız ama yine de hem teknoloji hemde uluslararası standartlar açısından birlikte yürüyoruz.

Çetinoğlu ; Dönüşmek için dönüşmüyoruz, bunu nasıl destekleyeceğimizi arıyoruz derken ne demek istediniz ? Sorusu karşısında ; “Firmaların dışa dönük olması lazım, neler oluyor bakmalı. Inspiring IT diyoruz, İlhan veren IT olmak şart. Klasik BT departmanlarına baktığımız zaman iş birimleri talep yapar BT gerçekleştirmeye çalışır. Ben şirkette de bunu söylüyorum. BT başlatmalı, bundan kısa bir süre sonra software 4 tekerli olacak. Özellikle Fiat Yol arkadaşım Connect, IT nin de katkısı ile beraber ortaya konan bir ürün oldu. Tavsiyem meraklı olsunlar, beklemesinler iş gelsin diye, işi kendileri yaratsınlar.

Dünya standartlarının üzerinde işler çıkmasının arkasında diğer markaların payı var mı ?

Tofaş süreçlerde en iyisi denebilecek durumda, Fiat’ın bir çok ürününe göre üst kalitede ürün ürettiğimizi söyleyebiliriz. Sonu olmayan bir dijital dönüşüm var. İş ortağı seçerken uzun vadeli, müşterisini rekabette üste çekebilecek düzeyde, belli büyüklükte yetkin kaynağı olan ve uluslar arası ilişkiler kuran bir iş ortağı olmaları önemli.