Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
TÜBİTAK’tan Milli Gözetim Radarı
Genel 240 0

TÜBİTAK’tan Milli Gözetim Radarı

Milli Gözetim Radarı

Yerli Üretim Milli Gözetim Radarı Kullanıma Hazır

Tübitak tarafından geçtiğimiz gün tanıtımı yapılan Milli Gözetim Radarı Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor çünkü bu zamana kadar kullanılan gözetim radarlarının tamamı yabancı üretimdi. Radarın hava limanları askeri üsler ve yüksek güvenlik düzeyine sahip noktalarda kullanılması bekleniyor.Daha önce de bir çok proje ile üzerinde çalışmaların sürdüğü gözlem radarı son kontrol ve testlerin artından tamamlandı ve kullanıma hazır.

Aynı anda 1000 hedefi takip edebilir

Özgün Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen Milli Gözetim Radarı, 110 km. menzile sahip MGR, ICAO ve EUROCONTROL tavsiye ve standartlarına uygun olarak tasarlandı. Aynı anda 1000 hedefi takip edebilen MGR’nin, TÜBİTAK BİLGEM’de DHMİ için yürütülmekte olan CWP (Controller Working Position) ve SSR (Secondary Surveillance Radar) Projelerine entegrasyonu hedefleniyor. 2016 yılı içinde DHMİ tarafından belirlenecek bir havalimanına entegre sistemin kurulumu ile, ülkemizde ilk defa bir havalimanındaki Yaklaşma Kontrol Hizmetleri yerli ürünlerle sağlanmış olacak.

Havaalanı Trafik Radarı olarak kullanılacak

Milli Gözetim Radarının ihtiyaç duyulan havalimanlarımıza kurulması ve yurtdışına pazarlanması da hedefleniyor. TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli imkânlarla geliştirilen MGR sistemi, 2014 yılı içinde faaliyetleri başlatılan Askeri Havalimanlarına Yönelik “Havaalanı Trafik Radarı” Projesinde de kullanılabilir durumda. MGR’nin bu projede kullanımı ile projenin hızlı biçimde sonuçlandırılması ve etkin katma değer oluşturulması mümkün olabilecek.

Milli Gözetim Radarı (MGR) Özellikleri:

• S-band katı hal Doppler radar
• 15 kW çıkış gücü
• 110 km menzilden 2m2 radar kesit alanına sahip hedef tespiti
• 1.000 hedefi takip edebilme
• Yağış durumu tahmini

 

Havelsan DOOB