TÜRK MUCİT İTALYA’DA ALTIN ÖDÜL ALDI

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu Mehmet Ergül bitirme tezi olarak hazırladığı “astronotlar için egzersiz kıyafeti” projesi ile 2017 A’Design yarışmasında altın ödül aldı.

NASA Johnson Space Center ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliği ile yürütülen çalışmanın sonunda ‘Orpheus‘ adı verilen egzersiz kıyafetini üreten Ergül kıyafetin gelecek astronomi çalışmaları göz önüne alınarak tasarlandığını belirtti.

İtalya’da 80 ülkeden 10 bin projenin katıldığı 2017 A’Design yarışmasında altın ödüle layık görülen Mehmet Ergül Orpheus hakkında şunları söyledi.

Gelecekteki uzay misyonlarını da düşünerek konuyu yeniden ele aldım. Böylelikle egzersiz kıyafetini tasarladım ve ödül almam beni bu konuda da çalışmaya teşvik etti. Yer çekimsiz ortamda yer ve yön duygusunun önemini kaybettiği, bu nedenle aletlerin vücuda entegre edilerek kullanılması gerektiğinden yola çıktım. Kıyafetin dış iskeletin eklemlerinde bulunan elektrik motorları, egzersiz yapılırken bir direnç oluşturuyor. Bu sayede egzersiz tamamlanıyor. Ürünün dış iskelet şeklinde tasarlanması vücuda kusursuz oturarak ergonomi anlamındaki eksiklikleri gideriyor.

Bu konu ile ilgili daha önce yazılmış makale için tıklayınız