Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 185 0

Türk öğrenciler bilim, matematik ve okumada OECD ortalamasının altında

PISA TESTİNDE ÇUVALLADIK

Herşey yolunda gibi görünebilir ama OECD ülkeleri ile yapılan yarışta çuvalladık. 72 ülke ve ekonomik bölgede 15 yaşındaki 540 bin öğrencinin katıldığı Uluslararası PISA eğitim değerlendirme testi sonuçlandı . Yapılan testte Türkiye 72 ülke içinde 50. oldu . Testte OECD ortalamasının altında yer alan Türkye’nin bilim, matematik ve okuma konusunda üst sıralara çıkabilmesi için köklü ve mantıklı inklapları hayata geçirmesi gerekiyor.

Teste katılan 72 ülkenin 35 ini Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı‘nın (OECD) ülkeleri oluşturuyor. Her üç yılda bir yapılan PISA testi EOCD ülkelerinin arasında bilim, matematik ve okuma konularında en iyi ülkenin tespiti için yapılıyor. Bu testten sonra mevcut durumlar değerlendirilerek yeni eğitim planları oluşturan EOCD ülkeleri gelişmiş ülke olmak için ilk adımı reel rakamlar göz önüne alınarak atmış oluyor.

Bu yıl yapılan PISA testinin birincisi  Singapurlu öğrenciler olurken onları Japonya, Estonya, Finlandiya ve Kanada takip ediyor.

OECD ülkelerinde eğitim gören öğrencilerin yüzde 7,7 Bilim konusunda en başarılı öğrencilerden . Singapur’un 4 öğrencisinden 1 i  . Tayvan, Japonya, Finlandiya’nın ise 7 öğrencisinden 1 i bu başarıyı gösterebildi. Türkiye ise %1 in altında bir başarı göstererek ilk yarıya giremedi.

Singapur, Hong Kong (Çin), Kanada ve Finlandiya en iyi okuyan ülkeler olurken Türkiye’nin de içinde bulunduğu 41 OECD ülkesi ortalamanın altında kaldı.

Matematik ortalamasında Singapur, Hong Kong (Çin), Makao (Çin) ve Tayvan birinci sırada gelirken Türkiye’nin başarı seviyesi Birleşik Arap Krallığı, Şili, Moldova, Uruguay, Karadağ, Trinidad ve Tobago, Tayland ve Arnavutluk ile benzerlik gösterdi.

2016 Uluslararası PISA eğitim değerlendirme testi bilim alanındaki ilk 20 si aşağıdaki gibi ;

01 Singapur
02 Japonya
03 Estonya
04 Tayvan
05 Finlandiya
06 Çin: Macao
07 Kanada
08 Vietnam
09 Çin: Hong Kong
10 Çin: Pekin, Şangay, Jiangsu ve Guangdong
11 Güney Kore
12 Yeni Zelanda
13 Slovenya
14 Avustralya
15 İngiltere
16 Almanya
17 Hollanda
18 İsviçre
19 İrlanda
20 Belçika

PISA TESTİ İÇİN GEÇMİŞ DÖNEMLERE AİT BİR SEMİNERDEN GÖRÜNTÜLER