Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 119 0

Türkiye Rekabet Kurumu WhatsApp’a Dava Açtı

Whatsapp’ın kişisel verileri Facebook ile paylaşma kararına Türkiye Rekabet Kurumundan soruşturma.

Whatsapp’ın 8 Şubat’a kadar süre verdiği sözleşme konusunda Türkiye Rekabet Kurumu harekete geçti. Yapılan incelemede verilerin Facebook ile paylaşılmasının tekel oluşturmak anlamına geldiğini belirten Rekabet Kuru Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ‘hakim durumun kötüye kullanılması’ başlıklı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen dava açtı ve 8 Şubat’a kadar olan sürenin dondurulmasını istedi.

Kurul yaptığı açıklamada “Söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir. Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’da yaptığı açıklamada sözleşmenin bu gün itibariyle incelenmeye başladığını belirtti. Avrupa ülkelerinin bazılarında sözleşmenin zorunlu hale getirilmediğini belirten KVKK durumun çifte standart olduğunu belirtti.

Whatsapp’ın bu davalar sonunda kararından dönüp dönmeyeceği merak ediliyor. Rekabet Kurulu daha önce Google’a tekel oluşturmak suçundan dava açmıştı. ABD’da Google’a aynı gerekçe ile dava açarak rekabeti tekel oluşturarak engellediğini belirtmişti.

Google, Facebook, WhatsApp ve iştiraklerinin Tekel Oluşturma, Rekabeti Engelleme, Kişisel verileri ihlal etme gibi suçlar karşısında nasıl hareket edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Whatsapp Ne İstiyor ?

Whatsapp, son gönderdiği sözleşme ile verilerin 8 Şubat’tan sonra Facebook ile paylaşılmasının kullanıcı tarafından da kabul edildiğinin onaylanmasını istiyor.

Facebook ile hangi veriler paylaşılacak ?

WhatsApp , halihazırsa zaten paylaşmakta olduğu alışveriş alışkanlıkları, çevrim içi veri durumu, konum ve gezinti verileri gibi detayları Facebook ile paylaşmaktaydı. Şuanda, bu paylaşımın kullanıcı tarafından da kabul edildiğini resmi olarak garanti altına almak istiyor, zira Facebook kullanıcıları Facebook hesaplarını oluştururken bu kuralları kabul ederek hesap sahibi oluyorlar. Whatsapp artık Facebook tarafından satın alındığı için aynı kuralların WhatsApp için de geçerli olması sağlanıyor.

Sakıncası Var Mı ?

Elbette var ama bu sakınca kullanıcının kendi tercihi ile ilgili. İster IOS ister Android olsun elinize akıllı telefonu aldığınızda kişisel verileriniz kullanılmaya başlıyor. Evvela ad soyad, mail adresi, konum bilgisi gibi detayları veriyorsunuz ve bu liste uzayıp gidiyor. Whatsapp’ın aldığı kararların kişilerin bireysel olarak etkileyen tarafı çok kısıtlı, ulusal güvenlik ve rekabetin korunması konusunda sakıncaları ciddi boyutta olabilir, bu durumda da zaten kişisel bir mücadele değil devletler düzeyinde bir mücadele gerekiyor. Son haberlerle birlikte devletlerin bu konuda aksiyon aldığı da görülmekte.