Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 126 0

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G (UUYM5G) Haberleşme Şebekesi Projesi 5. Çalıştayı Yapıldı

Video konferans yönetmi ile HAVELSAN koordinasyonunda düzenlenen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G (UUYM5G) Haberleşme Şebekesi Projesi 5. Çalıştayında konuşma yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu yerli ürünlerde 5G nin önemine değindi.

5G şebeke ekipmanı tedariğinin ülkelerin milli güvenlik ve kamu düzeni açısından önemli olduğunu vurgulayan Karagözoğlu “Bu nedenle ülkeler arasında teknoloji savaşlarının başladığına şahitlik etmekteyiz. Dünyadaki bu gelişmeleri dikkate aldığımızda devletimizin 5G teknolojisine yerli ve milli şebeke ürünleriyle geçme stratejisinin ne kadar isabetli olduğunu görmekteyiz.Yerli, milli ürünlerle 5G’ye geçiş, milli güvenlik, ekonomik kalkınma ve dünya konjonktüründe ortaya çıkabilecek olumsuz gelişmeleri bertaraf etme açısından kritik derecede önemli. Biz de çalışmalarımızı bu bilinçle sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

5G projeleri hakkında açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar da projenin 2 yıl önce başladığını ifade ederek, çalışmanın çıktılarının 2021’den itibaren kullanıma alınmasını öngördüklerini bu yıl başında projeye ULAK Haberleşme AŞ’nin dahil olduğunu belirterek, HAVELSAN’ın çekirdek şebeke sanallaştırma altyapısı ile görev kritik sistemler ve test entegrasyon gruplarında görev alırken 2020’den itibaren proje yürütücülüğünü de üstlendiğini ifade etti.

Çalıştaydaki konuşmalardan sonra Yerli ve Milli Radyolink, 5G Çekirdek Şebeke, 5G Baz İstasyonu ve Sanallaştırma Platformları tanıtıldı ve milli 5G altyapısıyla ilk arama yapıldı.