Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 1.347 1

Uyku modundaki cihazlar elektrik tüketir mi?

sleep mode - uyku modu

UYKU MODUNDAKİ CİHAZLAR ELEKTRİK HARCAR MI ?

Bir çok kullanıcının merak ettiği sorulardan biri de budur . Bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarda bulunan uyku modu açıldığında  , yani cihaz uyku moduna alındığında elektrik harcar mı ? Konuyu fazla uzatmadan sonuca gelmekte fayda var . Uyku moduna alınmış tüm elektronik cihazlar elektrik enerjisi harcar. Bunun sebebi uyku modu olan bütün cihazların aktif güç kaynağı kullanmasıdır. 

Aktif Güç Kaynağı Nedir ?

Aktif güç kaynağı her hangi bir yüke bağlı olsun olmasın üzerinde yazan güç ve volt değerlerini kullanan ve her an çalışabilecek şekilde bekleyen güç kaynağıdır. Yani aktif kaynaklar diğer transformatörlü kaynaklar gibi yükleri kadar elektrik enerjisi kullanmazlar. Aktif kaynaklar herhangi bir yüke bağlı olsalar da olmasalar da enerji kullanırlar . Bir bilgisayarı uyku moduna aldığınızda ekran kararır kasa durur ve kapanmış gibi görünür . Ama bilgisayarın ekranı yanıp söner ve mouse ye dokunduğunuzda kasa yine aktif hale gelir. Uyku moduna alınmış bilgisayarın güç kayunağı hiç uyumamış gibi çalışmaya devam eder. Peki neden fanları da duruyor derseniz uyku modunda olan bilgisayarın powerinin ısınmayacağı düşünülerek fan da devre dışı bırakılır. Kasadaki anakart ve diğer bileşenler ne kadar yük çekerse çeksinler güç kaynağının daha önceden belirlenmiş olan gücünü aşamazlar. Eski transformatörlü kaynaklarda ise bu böyle değildir. Örneğin 12 volt  200 w bir kaynağınız var , kaynağa bağlı yük beklenmedik bir şekilde 500w çekmeye başlarsa transformatör yanana kadar 500w  vermeye çalışır ve en sonunda dayanamayıp yanar ve devre açılır. Aktif kaynaklarda ise daha önce belirlenen gücün üzerine çıkıldığı anda kaynak kendini kısa devre korumaya alır. 

Günümüzde kullanulan bilgisayar , laptop , notebook , telefon şarjları , yeni nesil plazma tv ler ve aynı karaktere sahip elektronik cihazlar aktif güç kaynağı kullanır ve uyku moduna alınsa bile enerji harcamaya devam eder. Elektronik cihazların kullanıldıktan sonra fişten çekilmesi hem enerji tasarrufu sağlar hem de şebeke oynamalarına karşı cihazınızı korur , dolayısıyla cihaz kullanım ömrü de artar. 

“Uyku modundaki cihazlar elektrik tüketir mi?” üzerine 1 yorum

  1. bilgisayar servis dedi ki:

    Arama motorlarında ararken makalenizi buldum yazılarınız ilgimi çekti teşekkür ederim

    http://onarimvebakim.com

Yorumlar kapalı.