Uzaya Dört Astronot Daha Gönderildi

UUI’ya Başarıyla Kenetlendiler

SpaceX tarafından üretilen ve 4 NASA astronotunu taşıyan Crew Dragon mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla kenetlendi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotları Megan McArthur, Shane Kimbrough, Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) Thomas Pesquet ve Japonya Uzay Araştırma Ajansı’ndan (JAXA) Akihiko Hoşide’yi taşıyan SpaceX üretimi Crew Dragon mekiği, Falcon 9 roketiyle Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmasının ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla kenetlendi.

NASA nın ‘Crew-1’ adını verdiği görev kapsamında, Kasım 2020’de 4 kişilik astronot ekibini ISS’ye ulaştırmıştı. Crew-1 görevi’, NASA’nın Space Shuttle programını 2011’de sonlandırmasından sonra ABD’den uzaya yapılan ilk insanlı sefer olmuştu.

Expedition 65 Ekibi 11 Kişi Oldu

Crew-2 , NASA’dan Shannon Walker , Michael Hopkins , Victor Glover ve Mark Vande Hei’nin yanı sıra JAXA’dan Soichi Noguchi ve Roscosmos kozmonotları Oleg Novitskiy ve Pyotr Dubrov’un ekibinden oluşan Expedition 65 ekibine katmak için planlanmıştı ve planlandığı gibi gerçekleşti.

Mürettebat üyeleri ilk olarak uzay istasyonu ile basınçlı çiftleşme adaptörü arasındaki kapağı EDT yi saat 07: 05’te açtı ve ardından kapağı Crew Dragon’a açtı.

NASA TV, mürettebatı istasyonda karşılamak için NASA, ESA ve JAXA liderliğiyle karşılama töreni aracılığıyla canlı yayın olarak verdi.

Titiz bir çalışma sonrası NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur , JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Akihiko Hoshide ve SpaceX Crew Dragon’daki ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Thomas Pesquet ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı.

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*