Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayar 56 1

Windows 11 Resmen Tanıtıldı

Win11 de Neler Yeni ?

24 Haziran da yapılan tanıtımda Windows 11 in özellikleri şöyle sıralandı.

Güncelleme boyutları %40 düşürülerek OS için ayrılan kapasite azaltıldı.

Windows 11 daha az elektrik harcayacak böylece tablet ve laptoplar daha uzun süre çalışabilecek

Çift ekran kullanan kullanıcılar ekranlarını çıkardığında simgeler ve sayfalar yer değiştiriyordu, yeni işletim sisteminde ekranlar ara bellekte tutulacak ve ekran çıkarılıp takıldığında simge ve sayfalar değişmeyecek.

Toplantı ve iletişim aracı olan Teams Windows 11 de gömülü halde geliyor.

İşletim sistemi uyarı sesleri daha da yumuşaklaştırılarak toplantılarda veya sessiz çalışma durumlarında ürkütücülük azaltıldı.

Dokunmatik ortamda farklı parmak sürme hareketleri ile fonksiyonlar eklenerek tablet ve dokunmatik ekran deneyimi arttırıldı.

Sesle yazma desteği ile konuşmaları metne dökmek mümkün olacak.

Daha önce Android’te gördüğümüz iş oturumu modeli Windows için de geçerli hale getirildi, Win11 de iş, okul, eğlence ve diğer oturumları ayrı ayrı tutabilirsiniz, oturumlar arası geçişi de hızlıca yapabilirsiniz.

HDR olmayan oyunlara bile HDR efekti katılacak, Windows 11 bilgisayarların oyun oynamak için de kullanılabileceği bir OS olacak.

Direct Storage API ile oyunlar doğrudan ekran kartına yüklenerek RAM , GPU ve HDD kullanımı arttırılarak oyun akıcılığı sağlanacak.

Windows 11 de Cloud servis üzerinden oyun oynanabilecek, bu durum oyunları bilgisayara kurmadan oynamak anlamına geliyor.

Windows 11 ilk Windows işletim sistemi için geçerli olan tüm donanımları destekleyecek.

Oyunların daha hızlı yüklenebilmesi için servisler üzerinde bazı geliştirmeler yapılarak oyun güncellemesi ve yüklemesi daha az zaman alacak.

MS Mağazası hızlandırıldı ve zenginleştirildi. Geliştiricilerin kendi uygulamalarını daha hızlı eklemeleri için güncellemeler yapıldı.

Android uygulamalarını Windows 11 de çalıştırmak mümkün, Windows mağazasından mobil uygulamaları da indirmek mümkün.

Eski işletim sistemlerine ait uygulamalar da Windows 11 de kullanılabilir olacak, gerekli uygulamaları Windows mağazasına yerleştirilecek.

“Windows 11 Resmen Tanıtıldı” üzerine 1 yorum

  1. Serkan dedi ki:

    Evet çok güzel istihdam sağlandı, proje öncesinde yandaşların ordaki bütün arsaları evleri ucuzdan alıp, şimdi 10 kat 100 kat değer katmış. padişahım çok yaşa

Yorumlar kapalı.