Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilgisayar 156 0

Windows’tan Flash Player’i Kökünden Temizleyen Güncelleme

Elveda Flash Player

Önce Chrome sonra Windows Flash Player’e takmış durumda. Ekran ve tarayıcılarda görsel ve videoların oynatılması için tarayıcı tabanlı bir uygulama olan Adobe Flash Player’in Windows İşletim Sistemlerindeki konumu 2021 itibariyle son buldu. Adobe, 12 Ocak’ta artık güncelleme yayınlamayacağını açıkladı. Buna rağmen uygulamanın bilgisayardan kaldırılması iki türlü olabilir, kullanıcı flashplayeri Windows güncellemesi ile kurduysa 26 Ekim’de Windows tarafından Flash Player’i kaldırmak için yayınlanan KB4577586 güncellemesini yapabilir. KB4577586 olarak tanımlanan güncelleme , “Adobe Flash Player’ı Windows işletim sistemi cihazlarının bir bileşeni olarak kalıcı olarak kaldırır.”

Kullanıcılar KB4577586’nın işletim sistemlerine uygun sürümünü seçebilir, ardından indirip bilgisayarlarına uygulayabilir. Microsoft, güncellemenin yalnızca Windows tarafından yüklenen Flash Player’ı kaldırdığını belirtti. Microsoft bir destek belgesinde “Adobe Flash Player’ı başka bir kaynaktan manuel olarak yüklediyseniz, kaldırılmayacaktır” ifadesine yer veridi.

Microsoft, KB4577586’yı Windows Update ve WSUS (Windows Server Update Services) platformlarında isteğe bağlı bir indirme olarak sunacak.

Tabi bu durum Flash Payer’i bilgisayarınızdan kesinlikle kaldırmanız gerektiği anlamına gelmesin. 3rd Party uygulamalarınız için Flash Player kullanıyorsanız, kullanmaya devam edebilirsiniz. Windows uygulama kullanımını kullanıcı tercihine bırakmış durumda. Saece, artık Adobe tarafından desteklenmeyecek.

Kaynak – https://www.computerworld.com/article/3602450/microsoft-takes-steps-to-scrub-flash-from-windows.html