Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 93 0

Yapay Zeka İle İlgili İlk Kanuni Düzenleme Gerçekleşti

Hayatımızın bir parçası olan yapay zeka ile ilgili ilk kanuni düzenleme AB’den geldi. AB Komisyonu, yapay zeka ile ilgili kurallar çerçevesini içeren dünyadaki ilk yasal düzenleme teklifini açıkladı. Buna göre, yapay zeka sistemleri “kabul edilemez risk”,”yüksek risk”, “sınırlı risk” ve “minimum risk” olmak üzere 4 ana gruba ayrıldı.

İnsan davranışlarını manipüle eden, özgür iradeyi önleyen, hükümetler tarafından sosyal puanlama yapılmasını sağlayan uygulamalar ve yapay zeka sitemleri “kabul edilemez” risk grubuna dahil edildi.

Rapora göre insanların geçim kaynakları ile hak ve özgürlüklerine ilişkin faaliyetler yüksek risk statüsünde.

Suçluların bulunması, kayıpların aranması ve öğrenim tekniklerinin geliştirilmesi için sınırlı risk statüsünde.

Sınırlı risk statüsünde bulunan bazı eylemlerin gerçekleştirilebilmesi için ilgili merciden onay alınması koşulu getirilirken, asayiş konularında devlet organlarının onay alması gerekmeyecek

Ulaştırma, eğitim, işe alma ve CV değerlendirme, iltica ve göç takip gibi konular yüksek risk statüsünde, yapay zeka destekli oyunlar, mail filtreleri ve uygulama eklentileri ise minimum risk statüsünde değerlendirildi.

Söz konusu yapay zeka alanında denetim sorumluluğu ve yetki ulusal makamlarda olacak. Bu alanda uygulama ve standartların geliştirilmesi amacıyla Avrupa Yapay Zeka Kurulu oluşturulacak. Söz konusu düzenleme teklifinin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin onayı gerekiyor.

Düzenleme yasalaştığında, AB ülkelerinde faaliyet gösteren ABD teknoloji şirketlerinin faaliyetleri de sınırlandırılmış olacak.