Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 137 0

Yapay Zeka İle Yüzde Kırk Daha Doğru Tahmin

Almanya Johannes Gutenberg Üniversitesi ve İsviçre’de Lugano’da bulunan Università della Svizzera italiana’da (USI) araştırmacıları hava tahminlerini daha doğru elde etmek için yapay zeka destekli algoritma geliştirdiklerini duyurdu. Yeni algoritma dünyanın farklı noktalarındaki hava durumlarını sürekli izliyor, bölge durumuna göre analizler çıkarıp gerçek ölçüm değerleri ile karşılaştırarak en doğru sonucu elde ediyor.

Moore Yasasına dayalı geleneksel bilgisayarların hesaplamalarında tahmin ve olasılıklara yer olmadığını belirten araştırmacılar, elde ettikleri AI algoritması sayesinde, daha önce süper bilgisayarlar tarafından elde edilen verileri standart bilgisayarlarla da elde edebildiklerini belirtti.

Araştırmacılara göre yeni süreç büyük hesaplamalar yerine, gruplara ayrılmış küçük ve bölgesel hesaplamaların lego gibi birbirleriyle birleştirilmesi prensibine dayanıyor. Elde edilen algoritma ile yalnızca 0375 santigrat sapma ile hava tahminleri elde eden araştırmacılar verilerin geleneksel sistemlere göre %40 daha doğru olduğunu belirtmekte.

Matematiksel temelli bir kavramlar olan SPA veya Ölçeklenebilir Olasılıksal Yaklaşım çok sayıda hücrenin sınıflandırılması ve gruplandırılması gerektiğinde, biyolojide olduğu gibi, büyük hacimli verilerin otomatik olarak işlenmesini gerektiren çeşitli durumlarda yararlı sonuçlar veriyor. Araştırmacılara göre SPA algoritması Lorenz modelinden sudaki amino asitlerin moleküler dinamiklerine kadar birçok alanda uygulanabilir.

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200213124214.htm

Kendin ve sevdiklerin için evde kal, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Kuralına harfiyen uy. Hayat eve sığar.


#edvdekal #hayatevesıgar