YAPAY ZEKA NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR ?

Biz istesek te istemesek te yapay zeka var. Bilim insanları silahlı sistemlerde kullanılması konusunda uyarılarda bulunsa da kullanılmaya devam ediyor. Yapay zeka insanların bu gün ve geleceğe ait tüm sorunlarını çözebilme potansiyeline sahip. Yapay zeka bilgisayarlara öğrenmeyi, sorunları çözmeyi öğretirken bir doktora bugüne kadar hiç tasarlanmamış ilaçları tasarlaması konusunda yardımcı olabilir. Yapay zekanın yaşamımızı nasıl etkileyeceği de yine biz insanlara bağlı. Doğru yolu seçersek mükemmel sonuçlar elde edebiliriz fakat yanlış yolda kullanılırsa büyük sorunlar yaratabilir.

Yapay zeka aslında insanların mantıklı bulduğu sonuçların bir araya gelmesidir. Yapay zekanın bir çok tanımı vardır, daha az sonuçları getiren yapay zeka yapay olmayan bir zeka değil daha az zeki bir zeka olarak tanımlanabilir.

Dil bilgisayarlar için esnek olmayan katı bir giriştir. Bilgisayarlar dil kavramını insandan farklı kullanır. Bilgisayar için dil söylevi kesindir. Olur veya olmaz. Oysa insan dilde farklı kelimeleri kurarak aynı anlamları elde edebildiği gibi aynı kelimelerle farklı anlamlar da üretebilir.

Bu özelliği robotlara katabilmek için kuantum bilgisayarları geliştiren bilim insanlarının yapay zekada yaşadığı en büyük sorun bilgisayarların insanlar gibi bir dil anlayışı . Bir bilgisayar dakikalar içinde binlerce makale okuyup içindeki kelimeleri sayabilir ama bu makaleleri anlayamaz. İnsan ise tam tersidir, makaleleri anlar ama hesaplamaları yapamaz. Yapay zekanın gerçekleşebilmesi için neler yapılması gerektiğini konu alan bu belgesel geleceğin süprizlerle dolu olduğunu anlamamıza imkan sağlıyor.