Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 85 0

Yeni Eğitim Dönemine Yerli Yazılım Desteği

Cumhurbaşkanlığı Teknoloji Ofisi Başkanı Ali Taha KOÇ yeni eğitim döneminin başlaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Koç yaptığı açıklamalarda; “Daha önceki eğitim döneminde uzaktan eğitim için altyapının yetersizliği yüzünden Zoom adında uygulamayı kullanmak zorunda olan öğretmenlerimiz oldu. Yaptığımız incelemede bu uygulamada birden fazla açık bulduk, bu açıklara rağmen eğitime bu uygulama ile devam edildi. Bu eğitim döneminde aynı durumun yaşanmaması için yerli yazılım firmalarımızla pilot çalışmalarımız oldu. Yapılan çalışmalarda oldukça başarılı sonuçlar elde ettik, yerli bir video konferans yazılımı ile kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak hale geleceğiz.

Yerli yazılımı ihtiyaçlarımıza göre geliştirmeye de devam ediyoruz. Zoom kullanımındaki diğer büyük sorun da bilgilerimzin yurt dışına çıkıyor olmasıydı, o uygulamayı kullanarak eğitim sistemimiz ile ilgili bilgileri de bir anlamda yurt dışına servis etmiş oluyorduk. Yerli yazılım sayesinde bilgilerimiz dışarı çıkmayacak ve gereksinimlerimize göre geliştirmeler yapabileceğiz.

Teknoloji Ofisinin çalışmaları sadece bununla da kalmayacak, son yapılan çalışmalarla anlamlı hale getirilebilecek bir çok veriyi uygyulamalara dönüştüreceğiz. Örneğin denize gittiniz, gittiğiniz sahildeki boğulma oranları, deniz kirlilik oranı verileri hemen elinizin altında olacak. ” ifadelerini kullandı.