PETYA BAŞA BELA

Yüzlerce şirket WannaCry’ın etkisinden daha yeni yeni kurtulmuşken daha etkili ve durdurması daha zor bir virüs yayılmaya başladı. İsrail, Romanya, ABD, Litvanya, Macaristan ve Polonya başta olmak üzere tüm dünyada eposta üzerinden yayılan yeni virüsün adı Petya. Bir çeşit fidye uygulaması olan virüs bilgisayara bulaştığında tüm dokümanları şifreliyor ve şifrelerin kırılması için ciddi paralar istiyor.

Cv , iş teklifleri , hizmet teklifleri , ödenmiş gibi gösterilen dekontlar , sparişe verilmiş gibi gösterilen ürünler , kargo geldi bilgileri ve attachment ekliymiş gibi gelen maillerle bilgisayarlara bulaşan virüs aynı domain altındaki bilgisayarlarda da rahatlıkla gezebiliyor.

Fidye isteyebilecek düzeyde şifrelenen dosyanın açılması için siber suçlarla mücadele timlerinden destek almaya kalksanız verileriniz silinebilir. 40 yıllık şirketin hesap tablolarının kaybedilmesi riski göz önüne alınca illegal olduğu halde yüzlerce firma bedel ödemek durumunda kalmaktadır.

Bilgisayarlarınıza petya ve WannaCry gibi fidye uygulamalarının bulaşmamasını istiyorsanız emin olmadığınız mailleri açmayın. Size ait ne kadar bilgi olursa olsun ön izlemede maili görseniz dahi ek dokümanı açmayın. Çok açmak isterseniz maili cep telefonuna yönlendirip cep telefonunda açmayı deneyebilirsiniz. Böylece en kötü ihtimalle telefonunuzun verilerini kaptırmış olursunuz.