Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 47 0

Yeni Şirketler Nasıl Bir Anda Parlar ?

Dünya devleri varken yeni şirketlerin parlaması konusunda bir yazı okumak sizi şaşırtabilir ama yazının devamında örneğini göreceğiniz şirketler sizi daha da şaşırtacak.

Bir çok girişimci için çözülmesi en zor problemlerden biri girişimde bulundukları alanda yıllardır faaliyet gösteren eski işletmelerdir. Yasal olmasa bile bu işletmeler örtülü bir tekel oluşturmuşlardır, kanunen böyle bir durumun varlığını kimse kabul etmez ama karşılarına rakip olarak çıktığınızda büyük firmaların bir kalemde silip atan darbeleri ile karşılaşılabilir. Bunlara rağmen amacından vazgeçmeyen ve bu savaşa gözü kesen girişimcilerin yılların deneyimi olan markaları alt ettiği çok defa görülmüştür.

Peki nasıl oluyor da yeni bir marka, yeni bir şirket yılların deneyimini geride bırakıyor?

Eğer köklü bir şirkette çalışıyorsanız şirketin geçmişten gelen ve yazılı olmayan kurallarının olduğunu bilirsiniz. Örneğin x müdüre y konusu öyle mail ile aktarılamaz, gidip yüz yüze konuşmanız gerekebilir. Q yönetici toplantıya çağırdı mı saniye aksatılmaması gerekir, W idareci x gününde sizinle ilgilenmez. Y satışçısının C hizmeti için yapacağı ön hazırlık tüm departmanları kilit edebilir.

Bu saydıklarım günlük rutinler haline geldiği için çalışma sırasında fark edilmesi güç şeylerdir, çalışanlar bu duruma alışmışlardır ve kabullendikleri için pek te sorun oluşturmaz.

Çalışan için sorun olmayan bu kuralların işetmenin karlılığı üzerinde hayati etkileri vardır. Bir gün bir girişimci bir şirket kurar ve o şirketin w idarecisi x günü sizinle ilgilenir, Q yönetici toplantısını ekibin uygunluk durumuna göre gerekirse defalarca revize eder ve sonuç odaklı davranır, bu böyle bla bla gider de gider. İşte yeni şirketleri başarılı yapan ana nokta budur, farklılık.

Büyük şirketlerin yıllar süren alışkanlıklardan kurtulması çok güçtür. Bu konuda bilimsel çalışmalar da yapılmaktadır, çoğu ABD firması bu çalışmalara göre örgüt yönetimi kurallarını değiştirir ve yeni şeyler dener, her yeni şeyin bir öncekinden daha verimli olduğu gözlemlenmiştir. Elbette bu tüm denemelerin başarılı olduğu anlamına gelmez ama o deneyimin başarı getirmeyeceğinin tespiti bile şirket için önemli bir veridir.

Yeni şirketlere imkan sağlayan diğer nokta da rica minnet durumuna girmek zorunda kalmamalarıdır, yeni şirketlerin herhangi bir tedarikçiye, bir ürün müdürüne veya bir yükleniciye bağlılığı söz konusu değildir, geçmişten gelen samimiyet duygusu bir çok şirketi yıllarca tırtıklar ve başarısının önüne geçer ama yeni şirketler belirledikleri kuruluş felsefesine göre hareket eder ve ana amaçları en yüksek kardır. Kar kimde daha fazlaysa veya hangisi daha kaliteliyse o tercih edilir.

Gelelim örneklere, bizim için eski gibi görünse de Google yeni bir şirkettir ve kurulduğu dönemde faaliyet gösteren farklı arama motorları da bulunmaktadır. Facebook yeni bir şirkettir ve kuruldukları gün faaliyet gösteren en az 3 sosyal medya sitesi bulunmaktadır. Tesla yeni bir şirkettir ama kurulduğunda BMW zaten elektrikli motoru olan araba üretmiştir. Lamborghini yeni bir şirkettir çünkü Lamborghini spor otomobil üretme fikrini hayata geçirmeden yıllar önce İtalyanlar Ferrari ile dünyaya nam salmıştır.

Bugün Durum Nasıl?

Tüm geleneksel yöntemlerin altüst olduğu ve olmaya devam edeceği bir çağda yaşadığımızı söyleyebilirim, kitaplarda farklı ifadeler yer alsa da bence insanlık tarihini değiştiren bir kaç gelişme vardır, bunlardan ilki tekerleğin bulunuşu, sonra rulmanın icadı ve sanayileşmede kalkınma, artından transistörün icadı; özellikle transistörün icadıyla başlayıp günümüze kadar gelen bir dönem var ki evrim geçirerek yoluna devam eder. Bu gelişmelerin en önemlileri ise yapay zeka ile nesnelerin internetidir. İnsanların bile kendi aralarında anlaşamadığı bir zamanda makinelerin kusursuz iletişim kurabilmelerinin önünde hangi geleneksel sistem ve doktrin durabilir? Bence hiç biri, zaten görüyorsunuz eski şirketler için iki yöntem kalıyor; çağa ayak uydurmak, tarihe karışmak.

İşletmelerin ayakta kalmasının tek yolunun çağın gereklerini yakından takip etmekte olduğunu düşünenlerdenim, çağ size değişim ve farklılığın başarı getireceğini bilimsel ispatlarla sunuyorsa ve siz bu mesajı almıyorsanız çok geçmiş olsun, tarihe karışacaksınız.

Bu arada, IOT ve AI demişken, bu gelişmelerin hangi meslekleri yok edeceğine ve bizi işsiz bırakıp bırakmayacağına dair aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz.

KOVULDUN ÇIK

YOK OLACAK MESLEKLER