Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 149 0

Yeni Yapay Göz İnsan Gözünden Daha Başarılı

Uzun yıllarca elbette insan gözünden daha iyi görüntü çeken kamera yoktur dendi, ta ki 21 Mayıs 2020 yılına kadar. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları tarafından insan gözü taklit edilerek üretilen kamera gerek görüş açısı, gerek yenileme hızı gerek se keslinliği bakımından insan gözünden daha kaliteli görüntü elde ediyor.

Bilim insanları yapay gözü üretmek için perovskit adı verilen ışığa duyarlı bir malzemeden yapılmış nanosize sensörlerlerle donatılmış , sentetik göz küresindeki mimariyi taklit etmek için kavisli bir alüminyum oksit membran kullandılar. Yapay retinaya bağlı teller, tıpkı sinir liflerinin gerçek bir göz küresinden beyne sinyal iletmesi gibi, bu sensörlerden işlem için harici devrelere veri gönderiyor.

Yapay göz küresi aydınlatmadaki değişiklikleri insan gözlerinden daha hızlı kaydedebiliyor.Cihaz aynı zamanda insan gözünün yanı sıra loş ışığı da görebilir. 100 derecelik görüş alanı, bir insan gözünün alabileceği 150 derece kadar geniş olmasa da, sıradan düz görüntüleme sensörlerinin görebildiği 70 dereceden daha iyidir.

Teorik olarak, bu sentetik göz insan gözünden çok daha yüksek bir çözünürlük algılayabilir, çünkü yapay retina santimetre kare başına yaklaşık 460 milyon ışık sensörü içerir. Gerçek bir retinanın santimetre kare başına yaklaşık 10 milyon ışığı algılayan hücresi vardır. Ancak bu, her sensörden ayrı okumalar gerektirir. Mevcut kurulumda, sentetik retinaya takılan her tel yaklaşık bir milimetre kalınlığındadır, o kadar büyüktür ki aynı anda birçok sensöre dokunur. 100 piksele sahip görüntüler oluşturarak retina arkasına sadece 100 tel bağlanır.

Daha ince tellerin daha yüksek çözünürlük için yapay göz küresine bağlanabileceğini göstermek için Fan’ın ekibi, her biri 20 ila 100 mikrometre kalınlığında küçük bir dizi metal iğneyi sentetik retinadaki nanosensörlere tek tek bağlamak için manyetik bir alan kullandı. “Cerrahi bir ameliyat gibi,” diyor Fan.

İleri Okuma : https://www.nature.com/articles/d41586-020-01420-7