Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 119 0

Yerli hoverboard “Dayday”

Yerli hoverboard’ın adı Dayday

Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Zafer Türkmen tarafından Tekno-Girişim Desteğiyle bir araç geliştirildi. Daha önce yabancı firmalar tarafından üretilen ve hoverboard olarak adlandırılan vasıtanın yerli üretimi olan aracın adı “Dayday” oldu.

Aracı emsallerinden ayıran özellikler şöyle;

Emsallerinin yani hoverboard’lerin tepki süreleri saniyenin yüzde 1 iken Dayday’ın tepki süresi ikiyüzde bir . Tepki süresinin fazla olması aracın öne ve geri eğilmelerde kalkış tepkisi anlamına geliyor ve tepki süresi ne kadar düşükse araç o kadar rahat kontrol edilebiliyor.

Erciyes Teknopark’ta üretilen  Dayday’ın hoverboard’lerden diğer bir farkıda taşınabilir olması. Katlanır düzeneği sayesinde küçük bir çanta vaziyeti gören araç tek tekerlekli bataryalı entegre bir sistemden oluşuyor.

Hoverboard lere göre çok daha uzun menzil yapan Dayday tek şarjla 20 Km yol katedebiliyor.

Şuanda protatip olarak üretilen Dayday’ın gelecek günlerde seri üretimi için çalışmalar başlayacak. Yerli malzemeyle üretilebileceği için hoverboard lere göre çok daha uygun fiyatlara satın alınabilecek araç tek kişilik ulaşımı kolaylaştırmanın yanında trafik sorununa da kısmi bir çözüm getirmiş olacak.

Aracın üretiminde önemli rolü olan Zafer Türkmen araçla ilgili şunları söyledi;

Dünyada çok benzerleri var Türkiye’de ise bizim firmamız ilk kez üretim yaptı. Şu anda prototip ve seri üretim aşamasına geçmedi. Yerli üretim olduğu için muadillerinden daha ucuz olacaktır. Aynı zamanda tepki süresi daha kısa ve hızlı olacak. Bu araçlarda öne eğildiğimiz zaman ortaya çıkan bir tepki süresi var. Eğer araç geç tepki verirse öne doğru düşüyormuş hissi oluşabiliyor. Ne kadar hızlı tepki verirse, o kadar başarılı bir sonuç elde etmiş sayılıyoruz. Normal şartlarda tepki süresi saniyenin yüzde 1’i kadar ama bizim yaptığımız üründe bu tepki süresini saniyenin iki yüzde 1’ine çekeceğiz