Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Teknoloji 424 0

Yerli Lazer Silahı ARMOL TSK Envanterine Girdi

TÜBİTAK MİLGEM tarafından hazırlanıp tasarlanan yerli lazer silahı tanıtıldı. T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından resmi Twitter hesabından paylaşılan ARMOL lazer silahı ortalama 600 m mesafeye kadar olan hedeflere kalıcı zarar verebiliyor. Dronelara da zarar verebilen ARMOL zırh eritebilme özelliğiyle sabit hedeflerin zırhlarını delebiliyor. Seyrüsefer sistemlerle desteklenen silah TSK envanterine katıldı.

Mustafa Varank tarafından da paylaşına tanıtım videosunda silahın kalın sacları deldiği, havada asılı duran drone araçlarını eriterek düşürdüğü görülüyor.

Genelkurmay Başkanlığı envanterindeki Cobra I zırhlı aracının, 28 Temmuz 2018’de TÜBİTAK BİLGEM’e teslim edilmesi ile ARMOL Projesi resmi olarak başladı. Araca, BİLGEM tarafından tasarlanıp geliştirilen milli lazer kaynağı, hedef takip sistemi, hedef takip yazılımı ve komuta kontrol bilgisayarı entegre edildi. Cobra I aracı, 26 Eylül’de TÜBİTAK SAVTAG koordinasyonunda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katılımıyla Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Eğitim ve Atış Alanı’nda yapılan kabul testlerini başarıyla tamamladı.

1,25 kilovat gücündeki ARMOL, daha önce gerçekleştirilen testlerde 3 milimetre kalınlığındaki karbon çeliği 500 metre mesafeden tahrip etmişti. Yaklaşık 400 kilogram ağırlığındaki ARMOL gelecekte hava araçlarına da monte edilecek.

https://twitter.com/varank/status/1178369803347746819?s=19