Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Otomotiv 410 0

Yerli Otomobile “inşallah”

Vaktiyle bir köyün küçük bir çobanı varmış. Küçük çoban koyunlarını bir dağın eteğine götürür orada otlatırmış. Bir gün koyunlarını otlatırken çobanın canı sıkılmış. Ne yapsam da eğlensem? Diye düşünmüş. Aklına bir fikir gelmiş. Yerinden fırlamış köye doğru koşmaya başlamış. Köye varınca:

Yardım edin! İmdat! Kurtlar koyunlara saldırıyorlar diye bağırmış. Köylüler ellerine kazma ve küreklerle koşmuşlar. Etrafta kurtlar aramaya koyulmuşlar. Bir yandan da çobana soruyorlarmış:

-Nerede kurtlar?

Çoban kahkahayla gülmeye başlamış…

– Çok sıkıldım. Bu olay biraz eğlenmek için uydurdum demiş.

Köylüler hem şaşırmış hem de öfkelenmişler. Söylenerek köye dönmüşler.

Birkaç gün sonra çoban yine koşarak köye gelmiş. Köylülerden yine yardım istemiş. Köylüler bu kez de hemen inanmışlar.

Çoban:

– Gerçekten kurtlar geldi. İnanın diye bağırmış. Köylüler yine yardıma koşmuşlar. Meğer çoban yine oyun yapıyormuş. Kurt falan yokmuş.

Ertesi gün çobanın sürüsüne gerçekten kurtlar saldırmış. Bunun üzerine küçük çoban var gücüyle köye koşmuş. Olanları anlatıp yardım istemiş. Fakat köylüler bu kez anlatıklarına inanmamışlar. Çoban gözyaşı dökmüş. Yalvarmış. Yine de köylüler oralı olmamışlar.

Şimdi bizim yerli araba meselesi biraz bu yalancı çoban hikayesini andırmıyor değil, inşallah bu zamana kadar ilan edilen araçların hepsi yalandır da bu sefer gerçekten üretmeye başlarız.

Yıl 1998 JetPa adında, otomobil pazarlama üzerine hizmet veren bir şirkete sahip olan Akgündüz, müteahhitlik işine girince işlerini büyüttü.

Ve ardından, tüm ülkenin dikkatini üzerine çekecek olan o çılgın projeyi ilan etti…

Siirt’te yerli otomobil üretimi başlayacaktı. ‘İmza’ adı verilen otomobil için bir prototip getirildi, ünlü isimlerin de katıldığı bir tanıtım kampanyası ile hekese duyuruldu. Tam heveslendik helal olsun sonunda bizim de bir otomobilimiz olacak dedik ama olmadı.

Yıl 2006 Malkoçlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, şirket olarak ürettikleri araçlarla ilgili Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. %95 yerli, motoru Amerika’dan gelen bir otomobil ürettiğini açıkladı. Tekrar umutlandık , tamam bu sefer oldu herhalde dedik ama olmadı.

Yıl 2015 AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı iken, yerli otomobilin 2019’da yollarda olacağını söyleyerek TÜBİTAK’ta geliştirilen bir prototipin direksiyonuna geçmişti. Yine umutlandık işte şimdi tamam, bu sefer yerli otomobil kesin üretilecek dedik ama ses soluk kesildi.

Yıl 2019, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türkiye’nin Otomonili Girişim Grubu TOGG tarafından Türkiye’nin ilk yerli otomobili prototipi tanıtıldı. Bir çoğumuz daha önceki otomobiller gibi “hadi inşallah” çektik çünkü artık bununda fake bir haber olması ihtimaline inancımız geçmiş deneyimlerden sonra çok yüksek.

Bu da eskisi gibi olmasın ? diye soran vatan haini olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için kimse o kısmı kurcalamıyor. Gazeteci-yazar Serdar Arseven hariç. O bir başlangıç yapıp 2015 te AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı sıfatıyla tanıttığı yerli otomobilleri Fikri Işık’a Twitter’den sordu. Gazeteci-yazar Serdar Arseven’in “Yerli otomobil ile ilgili kamuoyu sizden açıklama bekliyor Sayın Bakan” sorusuna cevap veren Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Fikri Işık, “Bu konuda kısa süre içerisinde bir açıklama yapacağım inşallah” ifadelerini kullandı.