Yıllardır Cyborg Olduğumuzu Söyleyen Biri Var

Terminatör filmini izleyenler bilir, filmde ileri bionik sistemler üreten Cyberdyne adında bir şirket vardı. Yarı insan yarı mekanik hibrit bir vücut bütünlüğü sağlanıyor fakat roborların kontrolü kaybedilince işler karışıyordu.

Aynı şirket günümüzde de kuruldu, Prof.Dr.Yoshjyuki Sankai tarafından kurulan şirket omurilik hasarı görmüş hastaların yürüyebilmesi için giyilebilir bionik robot iskeletler üretiyor.

HAL adı verilen elbiseler beyin sinyallerini inceleyerek kaslara giden hareket komutlarını algılıyor ve böylece hastanın yürümeyi düşünmesi yürümek için yeterli oluyor. Sankai’ye göre omurilik hasarı gören hastaların şimdilik sadece %30 u bu sistemden yararlanabiliyor.

Hybrit Assistive Limb adı kelimelerinin kısaltılmasından elde edilen HAL iskeletleri sadece omurilik hasarı görmüş hastalar için tasarlanmamış durumda, ağır işlerde çalışan kişilerin vücutlarına zarar vermeden daha ağır yükleri dengeli biçimde kaldırmalarına destek olabilen iskelet henüz satılık değil.

Araştırma, vakıf ve deney grupları tarafından kiralanabilecek olan iskeletin gelecekte daha da ulaşılabilir olması bekleniyor. Geliştirilmekte olan iskeletin beyin sinyallerini anlama ve anlamlandırma konusunda daha profesyonel çıktılar sunacağı da gelen bilgiler arasında.

Cyberdyne kurucusu Sankai’ye şirket adını verirken Terminatör filminden etkilenip etkilenmediği sorulduğunda hayır cevabını veriyor, cyborg olarak adlandırılan hibrit vücut bütünlüğünün ismi de Cybernetic ve Organism kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.

Cyborg konusunda sorulara verdiği cevapta insanlığın cyborg kullanmaya yıllar önce başladığını belirten Sankai, gözlük kullanıcısı için gözlük artık vücudun bir parçasıdır, akıllı telefonlar da bir anlamda öyledir bugün telefonunu yanına almadan kimse evden çıkmıyor, bir kişi bir nesneyi vücudundan ayırmıyorsa bu bir anlamda Cyborg’tur dedi.

Prof.Dr.Yoshjyuki Sankai insan, makine ve bilgi sistemlerinin kaynaşmasına yarayan Cybernics adlı disiplinler arası bir platform oluşturarak nörobilim, robotik ve bilgisayar bilimi ile etik, psikoloji, sosyal bilimler ve hukuk gibi alanlarda araştırmaları bir araya getirecek olan Cybernics platformunun amacı toplumsal sorunları çözmek için fiziksel ve siber alanı birleştirmek. Sankai , toplum için bir sonraki adımın fizik ve siber güçlerin birleşimi olduğunu düşünüyor.

Cyborg : Yarı insan yarı robot hibrit vücut bütünlüğü

Cybernetic : Sibernetik veya güdüm bilimi; canlı ve cansız tüm karmaşık sistemlerin denetlenmesi ve yönetilmesini inceleyen bilim dalıdır.

Organism : Organizma (İnsan vücudu)

Muhammet hakkında 2575 makale
Yerelbt.com kurucusu , yöneticisi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*