Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Bilim 72 0

Yoğun tempo zihni zinde tutuyor

YOĞUN OLANLARIN ZİHİNLERİ DAHA ZİNDE

Texas Üniversitesi’nde Sara Festini ile çalışan ekip devamlı meşgul olmanın zihni zinde tuttuğunu belirtti. sağlıklı insanlarda yaşlılığa bağlı zihinsel değişimleri inceleyen “Dallas Lifespan Brain” araştırmasını örnek olarka gösteren araştırmacılar yapılan testte yaşları 50 ila 89 arasında değişen 330 sağlıklı kadın ve erkeğe gündelik uğraşları sorulduktan sonra zihinsel yetilerini gösteren bir dizi nöropsikolojik testler uyguladı.Eğitim seviyesinin dikkate alınmadığı testlerde tüm yaş gruplarında en aktif olan katılımcılardan gün boyu yoğun olan kişiler testleri hem daha çabuk hem de daha iyi yanıtladı.

Yoğun olmanın insan pisikolojisine verdiği zararın yanında zihni zinde tutması araştırmanın derinleşmesine sebep oldu. Araştırmalar yoğun tempoda çalışanların pisikolojik sorunlarının sebeplerini belirlemek için yön değiştirmiş durumda.

Nöropsikoloji Nedir ?

Bireylerin beyin hareketleri ile davranışları arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalıdır. Nöropsikoloji çalışmaları beyin sinyallerinin izlenebildiği oldukça yüksek teknolojilerin kullanıldığı laboratuvarlarda gerçekleşir.