Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Yazılım 278 0

Zoom Tartışmasına MEB’den Açıklama ve Uyarı

Korona virüsün dünyaya yayılması ile birlikte video konferans uygulamalarına olan rağbet arttı. Uygulama kullanımı açısından en büyük rağbeti görenlerden biri de hiç şüphesiz Zoom oldu. Yıllardır video konferans ve toplantı amacı ile kullanılan Zoom Aralık ayında 10 milyon, Mart ayında ise 200 Milyon kullanıcıya ulaştı.

Bu kadar büyük bir kullanıcı kitlesini yönetmekte zorluk çeken Zoom konferanslarda karmaşalara ve bilgi güvenliği ihlallerine sebep oldu. Tabi bu bir gerekçe çünkü Zoom video konferans ve uzaktan eğitim için kullanılabilmesi en kolay uygulamalardan biriydi.

Geçtiğimiz günlerde New York City Eğitim Departmanı harekete geçti ve uzaktan eğitim kapsamında bu uygulamanın kullanmayacağını duyurdu. Zoom yerine Microsoft Teams’ın kullanılması gerektiğini belirten eyalet başkanı 1,1 milyon öğrenciyi Zoom’dan Teams’a yönlendirdi.

Bu bilginin hızlı yayılmasının ardından şirketler Microsoft Teams’a yöneldi. Bilgi güvenliğinin yüksek olduğu toplantılarda Zoom kullanımını yasaklayan şirketlere Milli Eğitim Bakanlığı’da katılarak öğretmenlerin uzaktan eğitim için Zoom’u kullanmamaları gerektiğini ilan etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Zoom ile ilgili gönderdiği uyarı metninde şu ifadelere yer verdi.

  • Öğretmenlerimizi, eğitim yöneticilerini daha önce siber saldırılara karşı düzenli olarak uyardık. Uyarmaya da devam ediyoruz. Bahsi geçen program ücretsiz ve kişilerden bir kart bilgisi istenmiyor.
  • Siber saldırı riski yalnızca Zoom için değil bu ve benzeri tüm yazılımlarda için her zaman ve tüm dünyada var. Öğretmen ve öğrencilerimizin, siber saldırılar konusunda her türlü güvenlikleri ve kişisel verilerini koruyabilmesi için Bakanlığımızca daha önce uyarıldılar. Çok dikkatli olmaları gerekiyor. Uyarılarımız da sürüyor.
  • Ders ortamının kaydının yapılması kesinlikle yasaktır. İl, ilçe, okul müdürlerimiz uyarıldı. Kamera kaydı hiç açılmadan ve ders kaydı yapılmadan dersler işlenebilir. Kameraları zorunlu olmadıkça açmamaları gerekiyor. Uyarılarımız sadece Zoom için değil diğer tüm yazılımlar için de geçerli.
  • Öğretmen ve öğrencilerimiz, kişisel güvenlikleri için kullandıkları bilgisayarlarda virüs bulunup bulunmadığına üst seviyede dikkat etmelidir. Bilgisayarlara virüs alınması güvenlik sorunu ortaya çıkarabilir. Bu riskle ilgili bütün öğretmenlerimiz daha önce defalarca uyarıldı, eğitildi.
  • 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenimiz var. İstisnai durumlar olabilir. Olmaması için güvenlik tedbirleri üst seviyede tutulacak.
  • Hiçbir eğitim yöneticisi de, öğretmenden verdiği dersle ilgili görüntü istemeyeceği gibi görüntü kaydı alınmasıyla ilgili yönetici baskısı da yapılamaz.
  • Öğretmenlerin ek derslerinin kesilmesi ya da maaşlarından kesinti yapılması gibi bir durum olmayacak.