Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 411 0

ÇOCUK ROBOT İCUP BÜYÜYOR !

robokcocuk

BÜYÜYEN ROBOT 

4 yıl önce Türkiye’ye getirilen icup adlı çocuk robot zeka gelişimine devam ediyor.Robot şu anda bir çocuğun zekasına sahip ve sıfat , eylem ve edatlar arasında bağlantı kurarak konuşma yapabiliyor.ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan’da dünyanın robotik çalışmalarının yaklaşık tamamının insansı zeka üzerine dedi

O Bir RobotCub

Robot AB 6. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen “RobotCub” projesi kapsamında Doç. Dr. Erol Şahin’in katkılarıyla 4 yıl önce ODTÜ KOVAN laboratuvarlarına getirilmişti.250 bin avro değerindeki robot laboratuvara getirildiğinde sadece elektronik devrelerden ibaretti.Türk bilim insanlarının çalışmalarıyla pek çok yetenekle donatıldı.

Robotlar ve insan zekası

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan “Bir bebek, nasıl yavaş yavaş çevresiyle etkileşerek yeteneklerini geliştirirse çocuk robota da aynı yöntemle özellikler kazandırmaya çalışıyoruz. Önce basit kavramları öğretiyoruz, sonra karmaşık bilgilere aşama aşama geçiyoruz. Böylece insan zekasını, robota daha rahat aktarabiliyoruz” açıkalamsında bulundu.Çocuk robot 140 santimetre boyunda ve 22 kilogram ağırlığında.

Nesneleri tanıyor 

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan konuşmalarına şöyle devam etti;

“Robotumuz şu anda 3,5 yaşındaki bir çocuğun kısıtlı yönlerden zeka seviyesine sahip. Çevresindeki nesneleri tutup, dokunma ve ses bilgilerini kullanarak nesneye ait kavram özelliklerini çıkarabiliyor. Örneğin, önündeki nesneler arasında ‘yuvarlak ve yumuşak olanı ver’ dediğinizde bunu diğer nesnelerden ayırıp verebiliyor. Öyle bir nesne yoksa ‘öyle bir nesne yok ama’ ya da ‘ona erişemiyorum çok uzak’ gibi yanıtlar verebiliyor.”

Robot çocuğun Türkçe ve İngilizce konuşabildiğini aktaran Kalkan, “Algıladığı nesneler, hakkındaki bilgileri iki dilde de anlatabiliyor” dedi.

Robotun el eklemlerindeki yüzlerce sensör sayesinde tutabildiğini dile getiren Kalkan, “Gözlerinde hareket edebilen kameraları ve kafasında bir bellek içinde işletim sistemi var. Robot gözlerinden gelen görüntüleri ve vücudundan gelen algıları bilgisayarında işleyerek insan gibi hareket edebiliyor” diye konuştu.

Yapay zekasıyla yapabildiklerinin bir kısmını sergileyen iCub, masadaki pek çok nesne arasından komut verilerek istenen kupayı doğru şekilde verebildi, yanıltmak amacıyla istenen başka bir nesnenin ise masada bulunmadığını fark ederek yanıt verdi.

Çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutlayan çocuk robot, “Bugün 23 Nisan, neşe doluyor insan, pardon robot” ifadeleriyle espri yapmayı da ihmal etmedi.