Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 118 0

ROBOTLARIN HİSSETMESİ İÇİN TÜYLÜ SENTETİK DERİ ÜRETİLDİ

DOKUNAN HİSSEDEN HATTA ÜŞÜYEN ROBOTLAR İÇİN SENTETİK DERİ

Robot teknolojilerinin arttığı günümüzde bilim insanlarının iki sorusu var. Robotlara duygusal zeka yerleştirilebilir mi ? Robotlar da insanlar gibi hissedebilir mi ?

Daha önce sorulan Robotlar da insanlar gibi düşünebilir mi ? Sorusu kısmen cevaplansa da yukarda verilen iki sorunun cevabı henüz netleşmedi. Robotların dokunma hissini arttırabilmek için geliştirilen teknoloji ise insan vücudunu taklit ediyor.

Bilim insanları insan vücudunun en ufak esintiyi bile algılayabilmesini iki sebebe bağlıyor. Bir insan vücudunda yerleştirilmiş muazzam sinir ağı , iki insan vücudunu saran tüyler.

İnsan vücudunu saran tüyleri örnek alarak geliştirilen sentetik deride vücut tüyleri gibi binlerce tüy var. Tüylere çarpan hava sayesinden elektrik enerjisi üreten sentetik deri elde edilen elektrik enerjisinin yüzeydeki potansiyel farkları sayesinde robotun dış etkilerden veri elde etmesini sağlıyor. Dokunma hissi için ise basınç ile elektrik üreterek robotun cisimleri tutma kuvveti belirleniyor.

Gelecekte insana çok benzeyen dokunma ve doğal koşulları hissetme becerisine sahip , yapay hafıza sayesinde insandan daha akıllı , SSD belleklerle insandan daha hızlı düşünebilen robotlar görmek mümkün. Tabi bu gelişmelerin tamamı insan vücudunun teknolojisinin sadece %000000000,1 i hatta daha bile azı.