Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İnternet 536 0

Türkiye’nin 5G Testleri Gerçekleştirildi

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G (UUYM5G) Projesi’nin ürünlerinden “5G Çekirdek Şebeke”, “5G Anahtarlayıcı” ve “5G Element Yönetim Sistemi” birbirlerine entegre edilerek şebekeye kayıt olma ve data bağlantısı senaryoları başarıyla test edildi.

Turkcell Küçükyalı Plaza‘da gerçekleştirilen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G (UUYM5G) Haberleşme Şebekesi Projesi’nin ikinci çalıştayı ve yürütme kurulu toplantısı Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) organizasyonuyla Turkcell’de yapıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), HTK firmaları ve üç operatörün teknik ekiplerinin katıldığı çalıştayda, projede şekillenmeye başlayan sekiz üründen üçüne ait ilk tanıtım gerçekleştirildi. Bu kapsamda projedeki üç ürün grubuna ait demo senaryosunun gösterimi yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof Dr. Davut Kavranoğlu, BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, HTK Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Yusuf Kıraç, Vodafone CTO’su Mallik Rau, Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, Turkcell Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk ve diğer firma temsilcilerinin katıldığı çalıştay Türkiye’nin network geleceğine yön vermek üzere ilk testlerini başarıyla tamamlamış oldu.