Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 418 0

Atlas Robotu Ters Takla Atabiliyor

ROBOTLARIN AKROBASİSİ

Boston Dynamic tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan video robotların hareket kabiliyetlerinin ne denli arttığını gösteriyor. Uzun zamandır geliştirilmekte olan Atlas adlı robot daha önce karlı havada kendi kendine yürümüş, barkod işaretli kolileri taşımış  , sağdan soldan darbeler aldığı halde dengede kalmayı başarmıştı. Tüm bu testlerin ardından koşma ve uzun süre yüksek performansları deneyen Boston Dynamic robotun bir insan kadar rahat ve hızlı hareketler yapabilmesi için geliştirmeler yapmıştı. Son testlerde gerçekten şuan ulaşılabilecek en akıcı harekete ulaşan Boston Dynamic Atlas adlı robota havada takla attırmayı başardı.

Karşısına çıkan engelleri zıplayarak geçen robot yere düştüğünde dengesini tekrar toparlayarak yoluna devam ediyor ve daha yüksek olan diğer engelden atlayıp aynı hareketleri tekrar edebiliyor. Engelin yüksekliğini hesaplayıp ne kadar güç harcaması gerektiğini belirleyen robot yüksek hedeflerde kas hareketlerini hızlandırarak ağırlığını göre sıçrayabiliyor. Sıçramakla da kalmayan robot son engelde ters takla atarak akrobasi hareketleri de yapabiliyor. Yere düştüğünde bir insan gibi  önce dengesini sağlayıp pozisyonunu alan robot görevini tamamladıktan sonra tekrar rahat hareket edebilecek bir pozisyon alıyor.

2008 yılında Lansmanda merdivenlerden yuvarlanan Asimo’yu düşündüğümüzde Atlas’ın hareketleri adeta bir devrim sayılabilir.