Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Genel 84 0

Başarının 12 Sihirli Anahtarı

Beyin avcısı Şerif Kaynar’ın TEDxBahcesehirUniversity konuşmasında ele aldığı konu başarının 12 sihirli anahtarı. Kaynar, 22 yılda edindiği tecrübelerle başarılı olanların 12 ortak özelliğini kısaca özetliyor.

Beyin avcısı ne iş yapar : Beyin avcıları büyük şirketlere CEO ve Yönetim Kurulu Üyeleri , Müdürler ve Liderler bulur. Bu liderler bir markayı yoktan var edebileceği gibi var olanı batırabilir. Bütün mesele beyin avcısının doğru lidere kart atmasından geçer.

1 – Uzlaşma Kültürü

Karşı ile orta yerde buluşabilmelisiniz, kendi isteklerinizden bir kısmından vazgeçebilmelisiniz.

2 – Satış Becerileri

Hayat bir satış işidir, kendinizi satmayı başaramazsanız ne kadar iyi olursanız olun istediğiniz yere gelemezsiniz.

3 – Etik Olma Kültürü

Ne yaparsanız yapın etik olmaya özen gösterin. Etik olmayan herşeyden uzak durmalısınız. Pamuk Prensesten daha beyaz olun ve asla etil olmayan işler yapmayın.

4 – Sıfırdan Başlayabilme Yeteneği

İnsanların hayatlarında her zaman ileri gitmek söz konusu olamayabilir. Yıkıldıktan sonra sıfırdan başlayabilecek güce sahip olmalısınız.

5 – Şanslı Olmalısınız

Başarılı insanların hepsinde şans faktörü vardır. İstisnasız tüm başarılı insanlara fırsatlar gelir. O fırsatları yakalayabilirseniz başarılı olabilirsiniz.

6 – Sevilen İnsanlar Başarılı Olurlar

Gülümseyin, bilgiyi paylaşın, egonuzu küçültün ve sıradan olun ki başarılı olun.

7 – Geniş Bir Sosyal Ağ

Sürekli yeni kişilerle tanışın ve aranız iyi olsun. Bir çanta para ile yaptıramayacağınız bağlantıları tek bir selam ile halledebilirsiniz.

8 – Liderlik Vasfı

Liderlik TEDx ile öğrenilemez, kişel gelişim ile de öğrenilemez. Her insanın içinde toy bir lider vardır. Liderinizi başka liderleri taklit ederek, onlarla çalışarak geliştirin. Onun gibi olmak istiyorsanız önce onu taklit etmelisiniz.

9 – Hayal Gücü

Hayal gücünüzle yaptığınız her işi iki misli arttırabilirsiniz. Kitap okuyun ve seyahat edin. Hayal kurabilmeniz için malzemeleriniz bol olsun. Hem hayal etmeyi hemde hayal satmayı bilmelisiniz.

10 – Öğrenme Kabiliyeti

Yapılan iş ve teknoloji sürekli değişiyor. Sürekli öğrenmeye açık olmalısınız.

11 – Cömert Olmak

Yöneticinin altında çalışanlardan kaçı yöneticinin üzerine çıkmış bakın. Eli açık olup cömert olanlar her zaman kazanırlar.

12 – Saygılı Olmak

Ne yapıp ne edin saygılı olun. Kırdıysanız düzeltin ama kırmayın. Kırmamaya çalışın.

Tüm bu maddelerin bağlayıcısı da GÜVEN’dir. Size güvenilmelidir, güvenilmediğinize dair her hareketiniz başarınızı aşağıya çeker.

Şerif Kaynar Saint Joseph Lisesi’nden sonra, İngiltere Bradford University’den mezun oldu. Bundan sonra Londa’da City University’de MBA yapan Kaynar, Türkiye’nin en büyük beyin avcılarından biri. Korn Ferry’de hala Yönetim Kurulu Onursal Başkanı görevini sürdürüyor. Onun görevi şirketler için en iyi, en doğru insanı bulmak. Yaptığı efsane CEO atamaları arasında Turkcell, Vodafone gibi dünya devleri bulunuyor.

https://www.yetita.com/blog/basarinin-12-sihirli-anahtari/