Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 252 0

IP Grup Priz Nedir ?

IP Grup Priz Nasıl Çalışır ?

Yüzlerce bilgisayar ve sunucu , klima , swich ve router sisteminin bulunduğu bir lokasyon için açık bırakılan bilgisayarlar hem enerji israfı hemde cihaz ömrü bakımından olumsuz sonuçlar yaratır. Aksine kapanmaması gereken internet sağlayıcı , taşıyıcı sistemler ve yedekleme yapan Backup ünitelerinin kapanması veri kaybı ve bilgi güvenliği adına olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Evde kullandığımız bilgisayarı kapattıktan sonra fişini çekmiyorsanız fiş takılı olduğu süre boyunca şebekeden elektrik çekmeye devam eder ve bu süre zarfında faturanız sürekli artar. Bilgisayar powerleri aktif kaynak olarak çalıştığı için bilgisayar kapansa bile enerji tüketimi devam eder . Evde kullanılan bir bilgisayar ekonomik tabloları alt üst etmez belki ama binlerce bilgisayarın bulunduğu bir iş yeri için aynı durum geçerli değildir. Yüzlerce bilgisayarın fişinin takılı olması ve enerji çekiyor olması demek enerji tüketiminin devam etmesi anlamına gelir.

Bu tür lokasyonlarda enerji israfını bir nebze olsun durdurabilmek için IP Grup Prizler kullanılır. Özel bir kontrol ünitesi üzerinden internete bağlanan ve bir arayüz ile yönetilebilen grup prizler bir Router gibi arayüz üzerinden yönetilebilir ve kurulabilir. Prizin asıl görevi kullanıcı tarafından düzgün biçimde kapanmış internete bağlı cihazların enerjilerini kullanıcı tekrar açıncaya kadar kesmektir.

Nasıl çalışır ?

Kullanıcı bilgisayar veya internete bağlı cihazı düzgün bir şekilde kapattığında cihaza kurulu uygulama sisteme “kapanıyorum” mesajını gönderir. IP Grup Priz kontrol ünitesi IP üzerinden mesajı aldıktan sonra daha önceden belirlenen süre kadar bekler , bu süre kullanıcının isteğine bırakılır. Süre tamamlandıktan sonra cihazın şebekeyle bağlantısını kesen priz kullanıcı cihazı açmak isteyene kadar açık devre konumunda kalır. Kullanıcı bilgisayarı açmak istediğinde cihazın kapasitörlerindeki enerji çekilir ve IP Grup Priz kullanıcının cihazı açmak istediğini anlayarak kapalı devre konumuna gelerek cihazı şebeke elektriğine bağlar. IP Grup Prizlerin bazıları cihaz üzerinde biriken enerjiyi kullanmak yerine statik elektrikle tetiklenir. İnsan vücudu üzerindeki statik enerjiyi tetikleme akımı olarak kullanan IP Grup Prizler kullanıcı cihazın power butonuna dokunur dokunmaz devreye girer ve elektrik akımına izin verir.

Çok sayıda cihazı şebekeden kopararak muazzam bir elektrik tasarrufu sağlayan IP Grup Prizler Türkiye’de çok yaygın olmasa da Avruva ve Amerika ülkelerinde evlerde bile kullanılmaktadır.