Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Elektrik-Elektronik 423 0

Tesla Şarj İstasyonu Patladı

Benzin istasyonlarının yandığına tanıklık ettik fakat elektrikli araçların şarj istasyonlarının yandığını henüz görmemiştik. Öyle bir şey olur mu ? Olur sa ne zaman olur ? Diye düşünürken o haber de geldi. Pek güvenli görünen şarj istasyonunun feci bir şekilde patlaması New Jersey’deki market çalışanlarını ve müşterilerini paniğe soktu.

New Jersey’de Wawa markette bulunan Tesla şarj istasyonu patladı. Wawa, Tesla ile iş ortaklığı yapan bir firma. Yakıt istasyonları ve şarj istasyonları zinciri olan Wawa aynı zamanda market sektöründe de bulunuyor.

Dün yaşanan patlamada ölen veya yaralanan olmazken Wawa yaptığı açıklamada Tesla’nın dolabıyla ilgili bir sorunu vardı ve soruşturma sırasında güç kesildi. Mağazamız tamamen ayrı bir elektrik hattında olduğu gibi etkilenmedi. ” ifadelerine yer verdi.

Ulusal Yangın Koruma Birliği’ne göre, ABD’de her yıl ortalama 5.000 benzin istasyonunun yanıyor. Tarihte ilk olan elektrik istasyonu yangınlarının yaşanması ihtimali ile benzin istasyonları yangınlarının yaşanma ihtinali göz önüne alınınca elektrik sistemleri güvenli duruşunu sergilemeye devam ediyor.

Türkiye’de Nasıl Olacak ?

Ford Mustang Mach E ile Volkswagen Golf ve ID.3 modelleri ile elektrik pazarına girmeyi düşünüyor. Uzun bir süredir pazara hakim olan Tesla ve BMW’nin araçlarının fiyatları düşünüldüğünde Türkiye’de yaygın kullanım önümüzdeki 10 yıl daha düşünülmüyor. Tabi bu durum hiç yatırım yapılmadığı anlamına da gelmez. Şimdiden çok sayıda şarj istasyonu ülkemizde yerini almış durumda. Volkswagen’in Manisa’ya yapacağı fabrika’nın da gelecekte elektrikli araç üreteceği düşünüldüğünde Türkiye elektrikli araçlara bir çok ülke ile aynı anda geçiş yapacak gibi görünüyor.